Almanya Almanya | Angela Merkel Yeniden Başbakanlığa Doğru

CDU/CSU ile SPD arasında kurulacak büyük koalisyona hazırlanan Almanya’da Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier başbakan adayı olarak CDU lideri Angela Merkel’i gösterdi.

admin 5 Mart 2018

Almanya’da Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Hristiyan Demokrat Parti (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel’i başbakan adayı olarak Federal Meclise teklif etti.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Steinmeier’in Anayasa uyarınca Angela Merkel’in ismini başbakan adayı olarak Federal Meclise sunduğu belirtildi.

Merkel’in, Federal Mecliste 14 Mart’ta yapılması öngörülen oturumda 4. kez başbakan seçilmesi bekleniyor.

CDU Genel Başkanı ve Başbakan Merkel, partisinin genel merkezi Konrad Adenauer Haus’ta bugün yaptığı açıklamada, hükümet sürecine ilişkin  “Artık hızlıca hükümeti kurup işlere başlama zamanı.” ifadesini kullanmıştı.

Hükümet kurulması amacıyla yapılan müzakerelerde üzerinde anlaşılan koalisyon protokolünü, “ödevlerle ve işlerle dolu bir kitap” olarak niteleyen Merkel, halkın haklı olarak işleyen bir iktidar beklediğini vurguladı.

Almanya’da 24 Eylül 2017’de yapılan seçimlerin ardından Sosyal Demokrat Parti üyeleri, 4 Mart’ta büyük koalisyona onay vererek yeni hükümetin önünü açmıştı. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |