Avusturya'da İslam Yasası Cami İmamı Sınır Dışı Edildi

Avusturya Meclisi tarafından 25 Şubat 2015’te kabul edilen İslam Yasası kapsamında kendisine oturum izni verilmeyen İmam Yakup Aynagöz eşiyle birlikte sınır dışı edildi.

admin 1 Mart 2016

Aşağı Avusturya eyaletine bağlı St. Veit an der Gölsen’de bir camide imam olarak görev yapan Aynagöz sınır dışı kararı için evine baskın düzenleyen polisler eşliğinde Viyana Havaalanı’na getirilmiş, burada çeşitli zorluklarla karşılaşan ve bekletilen çiftin işlemleri avukatlarının müdahele etmesiyle tamamlanabilmişti.İslam Yasası kapsamında başka ülkelerden gönderilen din görevlilerinin artık Avusturya’da görevlendirilmesinin mümkün olmadığı ve 300’den fazla cami bulunan ülkedeki 65 Türk imamın da aynı gerekçe ile sınır dışı edilmesi öngörülüyor. Öte yandan yabancı uyruklu din görevlilerinin geri gönderilmesinin kanundaki “finansman yasağı” maddesiyle ilgili olduğunu savunan Avusturyalı Türk hukukçular ilgili maddeyi Anayasa Mahkemesine götüreceklerini belirtti.

Fotoğraf: ©Shutterstock.com/Robert Hoetink

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |