Almanya'da İslamofobi İslam Karşıtı Saldırılar Kayıt Altına Alınacak

Almanya’da İslam karşıtı suçların müstakil bir başlık altında kayıt altına alınmasına yönelik Federal Sol Parti Milletvekili Ulla Jelpke tarafından meclise sunulan önerge Almanya İçişleri Bakanlığı tarafından kabul edildi. Buna göre bundan sonra İslam karşıtı saldırılar “nefret suçları” üst başlığı altında “İslam düşmanlığı” alt kategorisinde kayıt altına alınacak.

admin 1 Mart 2016

Müslüman sivil toplum kuruluşları tarafından memnuniyetle karşılanan kararı değerlendiren İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Bekir Altaş kararın gecikmiş de olsa sevindirici bir gelişme olduğunu belirtti. “Bir istatistik tutulmadan İslam düşmanlığı olgusunu araştırmak ve bunun adını koymak mümkün değildir. Çünkü gerek alınan tedbirlerin işe yarayıp yaramadığının değerlendirilmesi gerekse problemin büyüyüp büyümediğinin tespiti rakamlar olmaksızın anlaşılamaz.” diyen Altaş, sorunun ne boyutta olduğunun anlaşılabilmesi için İslam karşıtı saldırıların ayrı bir kategoride kayıt altına alınmasının kaçınılmaz olduğunun altını çizdi.

Fotoğraf: ©flickr.com/Bengin Ahmad

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |