Almanya'da Aşırı Sağ AfD: “İslam Anayasaya Aykırı”

Aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif Partisinin (AfD) Başkan Yardımcısı Alexander Gauland ise İslam’ın devleti ele geçirme refleksinin olduğunu ve bu yüzden Almanya için bir tehlike arz ettiğini iddia etti.

admin 1 Mayıs 2016

Aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif Partisinin (AfD) programından İslam düşmanlığı çıktı. AfD Başkan Yardımcısı Beatrix von Storch İslam’ın Alman Anayasasına aykırı siyasi bir ideoloji olduğunu savunarak İslam’ın Almanya’da yeri olmadığını belirtirken, benzer bir açıklama yapan diğer Başkan Yardımcısı Alexander Gauland ise İslam’ın devleti ele geçirme refleksinin olduğunu ve bu yüzden Almanya için bir tehlike arz ettiğini iddia etti.

Buna göre minare, ezan sesi ve peçe gibi kamuda İslam’a ait sembollerin yasaklanması ve sünnetin doktor raporuna tabi tutulması gibi uygulamaların da parti programları dâhilinde olduğunu belirten AfD’li yetkililerinin açıklamalarına karşı Müslüman STK’lar, hükûmet yetkilileri ve pek çok siyasi AfD’yi anayasanın din ve vicdan özgürlüğü ilkeleri ile çelişmekle suçlarken, mültecilere yönelik tırmanan şiddette AfD’nin sorumluluğuna işaret ettiler.

Fotoğraf: ©flickr.com/Metropolico.org

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |