"Fransa"

25 Yıl Önce Mölln Saldırısında Neler Oldu?

Bundan 25 sene önce Almanya’nın Mölln kentinde 3 kişi öldürüldü. Cezasını çeken failler çoktan serbest kalmış durumda.

23 Kasım 2017 admin

Mölln Saldırısının üzerinden 25 yıl geçti. Almanya’nın Schleswig-Holstein eyaletinde küçük bir kasaba olan Mölln’de bundan 25 sene önce Türk ailelerin yaşadığı iki ev ateşe verildi. Aşırı sağcı failler Lars C. (19) ve Michael P. (25), hazırladıkları molotof kokteylleri ile önce bir evi kundakladılar, hemen ardından itfaiyeyi arayarak “Ratzeburger sokağında yangın var. Heil Hitler!” diyerek telefonu kapattılar. Apartman sakini 9 Türk yangından kaçarken ağır yaralanıp hastaneye sevk edilmiş, ancak kimse hayatını kaybetmemişti.

Neonazi çevresinde tanınan iki fail, ilk evi kundakladıktan yarım saat sonra, 500 metre ilerideki başka bir binaya gidip, koridora benzin döküp yine molotof kokteyllerini kapıdan içeri attılar. Alevler içerisinde kalan binada Arslan ailesi yaşıyordu.

Karadeniz’den işçi olarak gelen Arslan ailesinin tek acil çıkış yolu olan merdiven ve koridor tamamen alev içinde olduğundan aile üyelerinin tek çaresi camdan atlamaktı. 8 aylık Namık Arslan, 6 yaşındaki Emrah Arslan, Havva Arslan, Ayten Arslan ve Nazım Arslan ikinci kattan atlayarak hayatlarını kurtarabildiler. Ancak Yeliz Arslan (10), Ayşe Yılmaz (14) ve anneanneleri Bahide Arslan (51) yatak odasında yanarak can verdi. Alev almış binada bulunan 7 yaşındaki İbrahim ise yangının söndürülmesi sonrası itfaiye tarafından evin mutfağında ıslak bezlere sarılmış durumda canlı bulundu. İki yangını söndürmek için o gece 250 gönüllü itfaiye eri çalıştı.

Mölln Saldırısı: İç Güvenliğe Saldırı

Mölln Saldırısı Almanya’nın birleşmesinden sonraki ilk kundaklama olarak tarihe geçmiş ve ilk kez bir Federal Başsavcı soruşturmaları üstlenmiştir. Aşırı sağcıların işlediği suç Almanya’nın “iç güvenliğine saldırı” olarak değerlendirilmiştir.

Saldırıdan kısa bir süre sonra zamanın Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel ve Çalışma Bakanı Norbert Blühm Mölln’de anma törenine katılırken, dönemin Federal Başbakan Helmut Kohl, Berlin CDU’nun Parti Kongresi’ne katılmıştı. Federal Basın Konferansı’nda basın tarafından gelen “Mölln anma törenine neden katılmadınız?” sorusuna hükûmet sözcüsü soğukkanlılıkla “Federal hükûmeti taziye turizmine dönüştürmek istemiyoruz.” cevabını vermişti. “Taziye turizmi” ifadesi Alman kamuoyunda uzun süre tartışılmıştı.

Saldırıların hemen ardından yakalanan iki Neonazi saldırgan, yaklaşık bir yıl sonra üç kişiyi öldürmek, 39 kişiyi öldürmeye teşebbüs ve özellikle ağır kundaklama girişiminde bulunma suçlarından yargılandı. 19 yaşındaki Lars C. 10 sene gençlik cezaevinde hapis cezasına, 25 yaşındaki Michael P. ise ömür boyu hapis cezasına çarpıtıldı. Lars C., yedi buçuk yıl hapiste yattıktan sonra Haziran 2000’de serbest bırakıldı. Michael P. ise Kasım 2007’de, yani Mölln’deki kundaklama saldırılarından neredeyse tam 15 yıl sonra serbest bırakıldı.

Yangında ıslak bezlere sarılı olarak, şok olmuş bir hâlde itfaiye tarafından mutfakta bulunan 7 yaşındaki İbrahim, bugün 32 yaşında. “Hâlâ havai fişek sesi duyduğumda, Ocakta yanan bir şey olduğunda, yine aklıma o olay geliyor. Eskiden yılbaşlarında korkudan saklanıyordum.” diyen İbrahim Arslan bugüne kadar hâlâ travmaya bağlı bir öksürüğe sahip. (sk)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Diğer Gündem Yazıları

Son Yüklenenler