Avrupalı Türklerin Problemleri Belçika Türkleri Neden Türkiye’ye Dönüyor?

Anvers Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre Belçikalı Türklerin Türkiye’ye dönüş eğilimi son yıllarda iki katına kadar çıktı.

admin 23 Kasım 2017

Yarım asırlık bir geçmişe sahip Belçika Türk toplumunun özellikle ikinci kuşağındaki “Türkiye’ye dönüş eğilimi” son yıllarda birçok araştırmacının ilgisini çekti. Konuya ilişkin yapılan en kapsamlı çalışmalardan biri “İkinci Nesil Belçikalı Türklerin Geri Dönüş Eğilimleri” başlığını taşıyor.

 

Dönüş Eğilimi Artıyor

Anvers Üniversitesi’nden Zeynep Balcı ve Joris Michielsen’in 2003-2013 yılları arasını kapsayan araştırmasına göre söz konusu dönemde geri dönüş sayısı 2 katına yükseldi. Önceki dönemde 600 olarak kayda geçen bu rakam, 1.200’e ulaştı.

Araştırmaya göre, eğitim sisteminde karşılaşılan problemler, iş hayatındaki ayrımcılık ve gençlerin sosyalleşme problemleri Belçikalı Türklerin bulundukları ülkeye yabancılaşma hissi yaşamalarına sebep olabiliyor.  

 

Belçika’da Türklerin Hikayesi

11.4 milyon nüfuslu Belçika’da 200 ila 250 bin arası Türkiye kökenlinin yaşadığı tahmin ediliyor. Belçika’nın toplam nüfusunun yüzde 2’sini oluşturan Türkler ülkeye ilk defa 1964’te Türkiye ile Belçika hükûmetleri arasında imzalanan misafir işçi anlaşması kapsamında geldi. 1974’te Belçika hükûmeti ekonomik sebeplerle göçmen alımını durdurdu. Buna karşın Türk göçü aile birleşimi çerçevesinde devam etti.

 

1970’li yıllara gelindiğinde 21 bin olarak kayda geçen Belçikalı Türk nüfusu, yedi yılın ardından 60 bini geçmişti. 1985’te 72 bin olan bu rakam 1996’da 81 bine ulaştı.

Bugün Belçikalı Türklerin yarısına yakını Flaman bölgesinde ikamet ediyor. Kalanlar Wallonia ve başta Schaerbeek olmak üzere Brüksel çevresinde yoğunlaşıyor.

Sadece Antwerp’te 75 bin Türkiye kökenlinin yaşadığı ve Belçika’da Türkiye kökenliler tarafından kurulan 100’den fazla sivil toplum kuruluşunun olduğu biliniyor.

 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |