Birleşik Krallık İngiltere’deki Okullarda Başörtülü Öğrencilere Sorgu Başlıyor

Birleşik Krallık Eğitim Standartları Ofisi Oftsed'in açıklamasına göre İngiltere’de ilköğretim müfettişleri başörtülü öğrencileri sorgulayacak.

admin 23 Kasım 2017

Ülkedeki eğitim kalitesinin denetlenmesi ve geliştirilmesinden sorumlu olan Eğitim Standartları Ofisi (Oftsed) yetkililerinin hafta sonu yaptığı açıklama, İngiltere’deki Müslümanlar için şok etkisi yarattı.

 

“Başörtüsü Çocukları Cinselleştirebilir” İddiası

Oftsed Başmüfettişi Amanda Spielman kararın başörtüsünün kız çocuklarını “cinselleştirebileceği” (sexualization) ihtimaline karşı alınmış bir tedbir olduğunu belirtti. Karar henüz resmîleşmedi, ancak kurumun direktifinin müfettişlerin yönetmeliğine girmesiyle ilköğretim öğrencisi kız çocuklara neden başörtüsü taktıkları konusunda sorular yöneltilecek.

Spielman daha eşitlikçi bir yaklaşım için adım attıklarını kaydettikten sonra şu ifadelerde bulundu: “Mevcut uygulamalarımız çerçevesinde müfettişler, okulda bunu neden yaptıklarını tespit etmek için bu gibi kıyafetleri giyen kızlarla konuşacak.”

 

Başörtü Karşıtlarının Talebi Gerçekleşti

Geçtiğimiz hafta, İngiltere’nin 11 bölgesini kapsayan ve Sunday Times gazetesinde yayımlanan bir araştırmada 800 devlet okulunun beşte birinde üniforma uygulaması olduğu ifade edilmiş, bazı Müslüman okullarında başörtüsünün resmî üniforma olarak dayatıldığı iddia edilmişti. Başörtüsünün bazı okullarda mecburi bırakıldığı iddiasıyla bir araya gelen gruplar Oftsed Başmüfettişi Spielman’la bir görüşme gerçekleştirmişti. Başörtülü ilköğretim öğrencilerine sorgu kararının bu görüşmenin hemen ardından gelmesi oldukça dikkat çekiciydi.

 

Müslümanlar Tepkili

Karara tepki gösteren Britanya İslam Konseyi Genel Sekreteri Harun Khan, “Başörtüsü tercih eden Müslüman genç kızların özellikle hedef alınıp sorguya çekilmesi oldukça üzücü.” ifadelerini kullandı. Khan, velileri de hem okullara hem de Oftsed’e kararın kaldırılması için baskıda bulunmaya çağırdı.

Geçtiğimiz ay da Birmingham’da kız-erkek ayrı eğitim yapan Al-Hijrah Okulu hakkındaki “cinsiyet ayrımcılığının söz konusu olmadığı” karar Temyiz Mahkemesi tarafından bozulmuştu.Yine Oftsed’in merkezinde olduğu davada kurum, kız ve erkek öğrencilerin ayrı sosyalleşmesinin açık biçimde cinsiyet ayrımcılığı anlamına geldiğini kayda geçirmişti.

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |