"ABD"

Başörtüsünü Zorla Çıkaran Öğretmeni Şikayet Etti, Tehdit Ediliyor

Virginia’da bir öğretmenin öğrencisinin başörtüsünü çıkarma girişiminde bulunmasının ardından öğrenciye sosyal medya üzerinden tehditler geliyor.

admin 24 Kasım 2017

Geçen hafta gerçekleşen olayda Lesmon Saunders isimli öğretmen, Müslüman öğrencinin başörtüsünü çekip çıkartmaya çalışmıştı. Olayın açığa çıkmasının ardından öğrenci Yasmin Yahye’ye internette tehdit ve hakaret mesajları gelmeye başladı.

Mağdur Öğrenciye “Siber Saldırı”

Öğrencinin başvurusu üzerine okul yönetimine, öğrenciye düzenlenen “siber saldırı”ya karşı önlem alması için uyarıda bulunan Amerika-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), öğrenciye Facebook ve Twitter’da gelen mesajların açık biçimde İslamofobi ve nefret suçu olduğunu belirtti.

“Neden Şikayet Ettin?” Tepkisi

Skandal sonrası öğretmen Lesmon Saunders süresiz olarak açığa alınmıştı. Ancak sosyal medyada Saunders’a destek için kampanyalar düzenlenmiş, yaptığında suç unsuru taşıyan bir şey olmadığı iddia edilmişti. “5 dakikalık bir ün” için Sanders’in kariyerinin mahvedildiğini söyleyen bir kısım öğrenci, küfür içerikli mesajlarla başörtüsünün çekip çıkarılması olayını duyurduğu için Yahye’ye tepki gösterdi.

Yahye’nin olayını inceleyen CAIR yetkilileri ise öğrencilerin öğretmenlerin uygunsuz davranışları karşısında sessiz kalmaması gerektiğinin altını çiziyor. CAIR yakın zaman önce sunduğu “haklarını bil” mobil uygulamasıyla ABD’de nefret suçu ve yabancı düşmanlığı vakalarının daha hızlı şekilde rapor edilebilmesini sağlıyor.

Eğitim Kurumlarında İslam Karşıtlığı

Nisan ayında CAIR tarafından yayımlanan bir raporda ABD eğitim kurumlarında öğrenim gören Müslümanların karşılaştığı ayrımcılık, sataşma ve fiziksel şiddet gibi vakalar üzerine çarpıcı veriler bulunuyor. Buna göre, California’da Müslüman öğrencilerin yüzde 55’i dini inançları sebebiyle fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kalıyor. Tesettürlü öğrencilerin yüzde 29’u, başka öğrencilerin kendilerini saldırgan biçimde taciz ettiklerini belirtirken, yüzde 27’si de öğretmenlerinden ayrımcılık gördüklerini öne sürüyor. İslam ve Müslümanlık konularını sınıfta rahatça konuşabildiğini söyleyen öğrencilerin oranı 2012’de 80 iken, 2014’te bu rakam 76’ya düşüyor.

Raporda, eğitim kurumlarındaki İslamofobik vakalara örnekler de veriliyor: Las Vegas’taki bir okulda bir öğretmenin kaza geçirmiş ve bu yüzden ayağı sargılı bir Müslüman öğrencisine “Burası Amerika, sınıfımda bağlılık andı için ayağa kalkmayacaksan Irak’a dön.” dediği aktarılıyor. Yine başka bir örnekte Grand Rapids’te bir okulda bir öğretmenin Müslüman öğrencileri terörist ve aptal olarak tanımladığı, bunun üzerine ağlayan öğrencinin gözyaşlarının sahte olduğunu söylediği iddia ediliyor. Bu gibi örneklerden hareketle raporda, eğitim kurumlarında İslam karşıtlığının tahmin edilenden daha yüksek düzeyde olduğu vurgulanıyor.

ABD’de İslamofobi Yükselişte

Birleşik Devletler’de İslam karşıtı saldırılar 11 Eylül sonrası dönem göz önüne alındığında 2016-2017’de zirve yaptı. Geçtiğimiz haftalarda açıklanan FBI verilerine göre İslamofobik vakalarda yüzde 20 artış gözlendi. CAIR’e göre İslam karşıtlığının şiddete dönüşmesi ve artık daha belirgin hale gelmesinde Başkan Trump’ın seçim kampanyasında kullandığı İslamofobik söylemlerin büyük payı var.

Perspektif geçtiğimiz ay, Müslümanlar tarafından yayımlanan terörizmi kınama bildirilerini bir websitesinde toplayan Amerikalı öğrenci Heraa Hashmi’yle bir söyleşi gerçekleştirmişti. ABD’li öğrenci Trump’ın söylemlerinin İslamofobiye doğrudan pozitif etkide bulunduğunu belirtmiş ve eklemişti: “Bence Trump nefretin nedeni değil sonucu. İslamofobi, Trump’tan çok daha önce de zaten bazıları için karlı bir işti. Trump şimdi bu nefreti meşrulaştırıyor ve insanları harekete geçmek için tahrik ediyor.”

 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler