Avrupalı Türklerin Problemleri Dönüş Yolu Çilesi Avrupa Parlamentosu’nun Gündeminde

Özellikle Bulgaristan’da eziyet haline gelen dönüş çilesini Avrupa Parlamentosu vekilleri bir araştırma raporuyla gündeme taşıdı.

admin 7 Aralık 2017

Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü ve Hollanda İşçi Partisi (PvDA) vekili Kati Piri ile Belçikalı vekil Kathleen van Bremt, Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye geliş ve dönüşlerde Bulgaristan’da yaşanan problemler hakkında bir rapor kaleme aldı.

Türkiye kökenli AB vatandaşlarının gümrükte bekletilmelerinden pasaport polislerinin rüşvet istemesine kadar çok sayıda konunun yer aldığı değerlendirme metni önümüzdeki hafta parlamentoya sunulacak.

Çarşamba günü tamamlanan rapor, Bulgaristan’daki yetkilileri bahsi geçen sorunların bir an önce çözülmesi adına adımlar atmaya çağırıyor. Vekillere göre şimdiye kadar Bulgaristan’ın aldığı önlemlerin sahada bir karşılığı bulunmuyor.

 

Dönüş Yolu Eziyeti

Gelen şikayetler üzerine böyle bir araştırma yapma ihtiyacı hissettiklerini belirten Avrupa Parlamentosu vekilleri, gidiş ve dönüş yolunun insanlar için bir eziyet haline geldiğini kaydediyor.

Yasal zemine taşınan şikayetlerin Bulgar yargısı tarafından çoğu zaman sümen altı edildiğine dikkat çeken değerlendirmeye göre belli aralıklarla yapılan operasyonlarda da ciddi usul hataları söz konusu olduğu aktarılıyor.

 

“Bulgaristan Bir AB Üyesi Gibi Davranmalı”

Raportörlere göre, 1 Ocak’tan itibaren AB dönem başkanlığını devralacak olan Bulgaristan’a bu tarihten önce ciddi bir politik uyarının yapılması gerekiyor. Keyfî uygulamalara son vermesi ve “bir AB üyesine yakışır şekilde hareket etmesi” çağrısında bulunulan Bulgaristan’dan raporla ilgili henüz bir açıklama gelmezken Piri ve Bremt, ne olursa olsun Avrupa Parlamentosu olarak söz konusu usulsüzlüklerin takipçisi olacaklarını ekledi.

 

Perspektif, eylül ayında yurt dışındaki Türkiye kökenlilerin “izin yolu” çilesini “İzin Yolu ve Gümrük Kapılarındaki ‘Çöpçü Gurbetçiler’” başlığıyla gündeme taşımıştı.

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |