Aşırı Sağ Helsinki’de Aşırı Sağa Karşı Anti-Faşist Gösteri

Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de bağımsızlık günü kutlamaları Finlandiyalı aşırı sağ grupların gövde gösterisine dönüştü.

admin 7 Aralık 2017

Finlandiya’nın bağımsızlığının 100. yılı kutlamalarında bir yürüyüş yapan aşırı sağcılara karşı anti faşist bir gösteri düzenlendi. Karşıt görüşlü iki grubun aynı bölgede toplanması sonucu yaşanan arbedede polis 10 kişiyi göz altına aldı.

 

Helsinki’de 2 Bin Kişi Toplandı

Çarşamba günü bağımsızlık günü kutlamaları için toplanan 2 bin civarında aşırı sağcı grup, meşaleler eşliğinde bir yürüyüş başlatarak “Özgürlüğe doğru” sloganları atmıştı. Geçtiğimiz hafta mahkeme kararıyla yasa dışı ilan edilen neo-Nazi Kuzeyli Savunma Hareketi’nin de yer aldığı yürüyüş aşırı sağın gövde gösterisine dönüşmüş, tepki göstermek amacıyla aynı meydanda bulunan anti faşist bir grupla aşırı sağcılar arasında önce sözlü atışmalar ardından kavga çıkmıştı.   

 

5.5 milyon nüfuslu İskandinav ülkesinde son yıllarda göçmen karşıtı eğilimler siyasi ve toplumsal  hayatta güç kazanıyor. En son 2015’te gerçekleşen genel seçimlerde aşırı sağcı Finliler Partisi yüzde 17.7 oy alarak 200 sandalyeli parlamentoya 38 vekille girmişti. 29 Mayıs’ta kurulan üçlü koalisyonda yer alan Finliler, özellikle göç politikalarında hükümeti güvenliği önceleyen bir pozisyona zorluyor.

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |