Aşırı Sağ Fransa’da Aşırı Sağcı Gruba Para Cezası

Fransa’da mahkeme Kimlik hareketi üyeleri tarafından 2012'de, kameraya çekilerek gerçekleştirilen Poitiers Camisi’ni işgal eylemi hakkında karara vardı.

admin 11 Aralık 2017

Fransa’da 20 Ekim 2012 tarihinde Poitiers Camisi’ne 73 katılımcıyla gerçekleştirilen işgal eyleminde 5 kişi mahkemeye çıktı. Dava süresince işgal eyleminin bir ifade özgürlüğü biçimi mi, yoksa dinî bir grubun özlük haklarına saldırı mı olduğu tartışılıyordu.

 

Daha Fazla Cami İstemiyoruz

Failler cami işgali sırasında 732 yılında Arap ordularının Charles Martel tarafından Fransa’da durduruluşuna atıfta bulunan flama ve afişleri camiye asarak; “Fransa topraklarında daha fazla cami ve Avrupalı olmayan mülteci görmek istemiyoruz” ifadelerinde bulunmuşlardı.

Dava sürecinde 5 sanıktan 4’ü “halka açık bir şekilde yazılı, görsel ve elektronik aygıtları kullanarak ve mülk işgali yaparak ulusal, ırk ve dinî ayrımcılığı teşvik etmek”ten suçlu bulundu. Bir sanık ise sadece yardım ve yataklıktan ceza aldı. Savcılık sanıklar için 12 ay tecilli hapis cezası ve  camiye yapılan tahribat için toplamda 40.000 Avro tutarında  tazminat ödenmesi hükmüne vardı.

Davanın önemli sanıklarından olan Damien Rimeu, kişisel Twitter hesabında yaptığı açıklamada bu cezayı beklemediğini söyleyip ve tazminatın yüksek olduğunu belirtti.

Poitiers Camii davasının, Fransız hukukçuları tarafından ifade özgürlüğü kapsamında değil de ayrımcılık ve mülkü işgal olarak tanımlanması, bundan sonraki aşırı sağ eylemleri için de önemli bir dönüm noktası olarak görülüyor.

 

Aşırı Sağcı “Kimlik Hareketi” ve Talepleri

Avusturya orijinli aşırı sağcı “Kimlik Hareketi”, göçmen ve Müslüman unsurları dışlayan, demografik politikaların değişmesini savunan, ulusal ve yerel değerlerin çokkültürlülük paradigması içinde erimesinden şikâyet eden bir oluşum.

Hareketin Avusturya, Almanya ve Fransa gibi birçok Avrupa’da ülkesine yayıldığı biliniyor. Özellikle sosyal medyada güç kazanan grup, son yıllarda düzenlediği eylemlerle dikkat çekiyor. (dd)

 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |