"GÜNDEM"

Müslüman Okulları Hollanda’nın En İyisi Oldu

Hollanda’da Müslümanlara ait eğitim kurumları, ilköğretim sonrası yapılan seviye tespit sınavında en başarılı okullar oldu.

admin 9 Aralık 2017

Hollanda’daki İslam okulları, ilkokul son sınıfta yapılan seviye tespit sınavında aynı seviyedeki eğitim kurumları arasında en başarılı okullar oldu.

“Mükemmel Okullar” Kategorisi

RTL Haber tarafından yapılan araştırmaya göre, ülkedeki İslam okulları, Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanlığının (OCW) onayladığı, ilkokul son sınıfta yapılan seviye tespit sınavında ortalama 7.29 ile en yüksek puanı aldı.

Maastricht kentinde OCW tarafından daha önceki yıllarda “mükemmel okullar” listesine alınan El Habib İslam okulu ise 9.4 ile 6 bin 894 okul arasında en yüksek puanla ilk sırada yer aldı.

Araştırmada, ülkedeki tüm ilkokullarda son üç yılda yapılan seviye tespit sınavları karşılaştırılarak değerlendirildi.

“Allah’a Şükretmek Gerek”

El Habib İslam Okulu Müdürü Hüseyin Külcü çıkan sonucu şu şekilde değerlendirdi: “Okul yönetimi ve öğretmenler mesai bitse de işini bitirmeden eve gitmiyor ve çok çalışıyor. İslam okullarında bulunan çocuklarımızın velilerinin eğitim seviyesi, sosyal ekonomik pozisyonu diğer okullara göre daha düşük olmasına rağmen böyle bir başarı elde etmek mükemmel ve daha iyisi olamaz.”

Külcü, “Okulun görevi olmasa bile çocuğun neye ihtiyacı varsa biz çocuğa onu vermeye çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.  

Schiedam kentinde ikinci olan Ababil İslam Okulu Genel Müdürü Hasan Hüseyin Göğüş de okul yönetimi ve Müslümanlar olarak mutlu ve gururlu olduklarını kaydetti.

Göğüş, “Öğretmenlerin kalitesinin elde edilen başarıya çok büyük bir katkısı var. Ayrıca çocuklarımızın yabancılık çekmeden kendilerini evinde hissetmesi ve bizim de çocuklarımıza değer vermemiz başarının elde edilmesine katkı sağlıyor.” dedi.

İslam okullarının son yıllarda çizgisinin hep yükseldiğini belirten Göğüş, “Schiedam kentinde bulunan Ababil okulumuz bu yıl ikinci sırada yer aldı. Bunda müdürlerimizin, öğretmenlerimizin ve velilerimizin de katkısı çok büyük. İslami kimliğimiz ve kültürümüz okulumuzun kalitesinin artmasında ve başarı elde etmesinde büyük etkendir.” değerlendirmesinde bulundu.

Hollanda’da Müslüman Okulları

Hollanda Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanlığı’na bağlı olan İslam okulları diğer okullar ile aynı müfredata sahip. Ülke genelindeki 53 İslam okulunda 12 bin 500 civarında öğrenci ders görürken bu kurumlar Müslüman kimliğine ve kültürüne bağlı olan ve uygulamada bu değerlere önem veren okullar olarak biliniyor.

Öğrencilere emin ve güvenli bir ortam hazırlayan İslam okullarının diğer bir özelliği de pedagojik literatüründe ev, sokak ve okul kültürü olarak bilinen sac ayağını senkronize eden bir eğitim sistemini uygulamaları.

17 milyon nüfuslu ülkede Müslümanların sayısı 830 bin ile ülkenin 20’de 1’ini oluşturuyor. (AA, P)

 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#2

*Tüm alanları doldurunuz

  • Ayşe yildiz
    2018-02-05 21:44:39

    Cok güzel cok gec kalınmış inşaallah sayilari artar

  • Süleyman Kutlu
    2017-12-09 19:21:53

    İslam Okulları kurulurken kurucuların bir tek gayesi vardı, o da yetiştirilen çocukların tüm insanlığa hizmet etmeleriydi. Milliyet, ırk, din ve cinsiyet ayrımı yapılmadan insanları kucaklayacak geleceğin nesillerini yetiştirmek. Burada yetişen nesiller şüphesiz ki tüm Hollanda toplumuna hizmet sunacaktır. En büyük kazanan da bir bütün olarak Hollanda toplumu olacaktır. Bu okullarda yetişen çocuklar hiç şüphe duyulmasın onları öteleyenlere de en kaliteli en insani hizmetleri sunacaktır. Irkçılık, ayrımcalık ve öteleme yerine onlar sevgi tohumları ekeceklerdir. İnşallah bu yüksek kaliteyi yakalayan okul yöneticelerine üniversitelere kadar uzanan bir yolları kat etmek nasip olur. Sonuçta bir bütün olarak Hollanda kazanacaktır, insanlık kazanacaktır. Bu eğitim kurumlarında görev yapan tüm yönetici ve öğretim görevlilerini bu başarılarından dolayı hapsini tebrik ediyorum ve Türkiye'den selamlarımı iletiyorum.

Diğer Gündem Yazıları

Son Yüklenenler