Almanya Almanya’da Büyük Koalisyon’a Doğru: SPD’den Yeşil Işık

Almanya’da cuma günü gerçekleşen Sosyal Demokrat Parti (SPD) kongresinde mevcut Genel Başkan Martin Schulz yeniden parti başkanlığına seçildi. Kongrede ayrıca, Hristiyan Birlik Partileri CDU/CSU  ile “büyük koalisyon” müzakerelerine girilmesi yönünde uzlaşıldı.  

admin 8 Aralık 2017

Alman Sosyal Demokrat Partisi’nin (SPD) olağan kongresinde Martin Schulz ikinci defa genel başkanlığa seçildi. SPD’nin bugün başkent Berlin’de devam eden kongresinde, Genel Başkan Martin Schulz oy çokluğuyla ikinci kez göreve getirildi.

 

İkinci Schulz Dönemi

Kongrede yapılan oylamaya tek başkan adayı olarak katılan Schulz, delegelerin oylarının yüzde 81.9’unu alarak alarak yeniden genel başkan oldu. 625 delegeden 508’inin “evet” oyu verdiği Schulz’a 97 delege de “hayır” oyu kullandı. Delegelerin 15’i “çekimser” oy kullanırken, 5 oy da “geçersiz” sayıldı.

Schulz, seçildikten sonra yaptığı konuşmada, güven tazelemekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, delegelere teşekkür etti.

Schulz, Almanya’daki genel seçimler öncesinde 19 Mart’ta yapılan önceki parti kongresinde delegelerin tümünün oyunu alarak oyların yüzde yüzüyle genel başkan seçilmişti. Bugüne kadar hiçbir parti başkanının bu oranda oy almadığı belirtilmişti.

 

SPD: Büyük Koalisyona Yeşil Işık

Bu arada delegeler, parti yönetiminin, Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ile ucu açık şekilde koalisyon görüşmelerine başlanması yönünde aldığı kararı onayladı. Parti yönetiminin bu konuda kongreye sunduğu tavsiye kararı, delegelerin büyük çoğunluğunun oylarıyla kabul edildi. SPD’nin Gençlik Kolunu oluşturan Jusos tarafından koalisyon görüşmelerine başlanmaması yönünde sunulan karşı önerge ise delegelerin büyük çoğunluğu tarafından reddedildi. (AA, P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar