GÜNDEM Merkel Noel Saldırılarındaki Güvenlik Zaafiyetini Kabul Etti

Merkel geçen yılki Noel Terör saldırısından Alman güvenlik güçlerinin ve yetkililerin kusurlu olduğunu söyledi.

admin 23 Aralık 2017

Almanya Şansölyesi Angela Merkel geçen yılki kanlı Noel Terör saldırısından Alman güvenlik güçlerinin çıkarması gereken dersler olduğunu söyledi. Şansölye terör saldırısı kurbanlarının yakınlarına verilecek yardımların arttırılacağının da garantisini verdi. Kurbanların anısına Breitscheidplatz meydanına yapılan anıtın açılışına katılan Merkel “güvenlik zaafiyeti” eleştirilerini kabul etti.

Merkel, “Bugün yas için uygun bir gün, ama geçmişte işe yaramayan kararları daha iyi hale getirmek için de uygun bir gün.” diyerek güvenlik güçlerine de mesaj verdi.

Güvenlik Zaafiyeti

Törene katılan Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, saldırının mağdurlarına verilen desteği yetersiz ve geç kalınmış olarak tanımladı. Kurban yakınlarına seslenen Cumhurbaşkanı: “Söylemesi çok acı ki maalesef devlet, yakınlarınızı koruyamamıştır.” dedi. Alman Adalet Bakanı Heiko Maas, hükümetin böyle bir saldırıyı önlemek için yeterince hazır olmadığının altını çizdi.

Terör Saldırısı Nasıl Gerçekleşti?

19 Aralık 2016’da Berlin’deki Breitscheid Meydanı’ndaki Noel pazarına terörist Anis Amri tırla saldırı düzenlemişti. 12 kişinin hayatını kaybettiği ve yüzlerce kişinin yaralandığı saldırıyı Daeş üstlenmişti.

Saldırıda Güvenlik Zaafiyeti Var Mı?

Şansölye Merkel, kurban yakınlarına yönelik kamuoyuna açık bir mektup yazarak güvenlik servislerinin saldırıyı durdurma ve yetkililerin de saldırı sonrası yetersiz ilgilerinden dolayı şiddetli bir eleştiride bulundu.

Tunus ve Fas güvenlik güçleri saldırıdan 2 ay önce terörist Amri’nin Daeş’le bağlantısı olduğunu ve bir eylem hazırlığı içerisinde olduğu konusunda Almanya’yı uyarmıştı. Güvenlik güçlerinin bu kadar hassas bir konuda yeterince önlem almaması kurban yakınları ve kamuoyu tarafından güçlü eleştirilere maruz kaldı. (dd)

 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |