"GÜNDEM"

Viyana’da Göçmen Yanlısı Eylem

Viyana’da bir grup gösterici, savaşın sürdüğü ülkelere sığınmacıların geri gönderilmesine tepki gösterdi.

23 Aralık 2017 admin

Avusturya’nın başkenti Viyana’da bir grup gösterici, savaşın devam ettiği Suriye, Irak ve Afganistan gibi ülkelere sığınmacıların gönderilmesini protesto etti.

İnsan Hakları Meydanı’nda toplanan göstericiler, “Sığınmacılar savaşın olduğu ülkelere gönderilmesin”, “İadeler öldürücü olabilir” ve “Okuyan öğrencilerin Afganistan’a gönderilmesine hayır” yazılı pankartlar açtı.

Gösteriyi organize eden Avusturyalı Katharina Frieyer, burada yaptığı açıklamada, Suriye ve Afganistan asıllı sığınmacıların iltica başvurularının reddedildiğini ve geldikleri ülkelere iade edilme tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını anlattı.

Sivil toplum kuruluşu Mülteci Koordinasyon Merkezi Sözcüsü Herbert Langthaler ise savaş ve kriz bölgelerinden Avusturya’ya sığınan insanların tekrar aynı bölgelere gönderilmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Langthaler, Avrupa Birliği’nin (AB), Afganistan yönetimine baskı uyguladığını ve bu baskılar sonucunda Afgan yönetimin, iltica başvurusu reddedilen kişileri geri kabul edeceğine dair bir anlaşmaya imza atmak zorunda kaldığını ifade etti.

Başkent Kabil başta olmak üzere Afganistan’da hiçbir yerin güvenli olmadığına dikkati çeken Langthaler, bombalı saldırılarda her gün insanların öldüğünü vurguladı. (AA)

 

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Diğer Gündem Yazıları

Son Yüklenenler