GÜNDEM Viyana’da Göçmen Yanlısı Eylem

Viyana’da bir grup gösterici, savaşın sürdüğü ülkelere sığınmacıların geri gönderilmesine tepki gösterdi.

admin 23 Aralık 2017

Avusturya’nın başkenti Viyana’da bir grup gösterici, savaşın devam ettiği Suriye, Irak ve Afganistan gibi ülkelere sığınmacıların gönderilmesini protesto etti.

İnsan Hakları Meydanı’nda toplanan göstericiler, “Sığınmacılar savaşın olduğu ülkelere gönderilmesin”, “İadeler öldürücü olabilir” ve “Okuyan öğrencilerin Afganistan’a gönderilmesine hayır” yazılı pankartlar açtı.

Gösteriyi organize eden Avusturyalı Katharina Frieyer, burada yaptığı açıklamada, Suriye ve Afganistan asıllı sığınmacıların iltica başvurularının reddedildiğini ve geldikleri ülkelere iade edilme tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını anlattı.

Sivil toplum kuruluşu Mülteci Koordinasyon Merkezi Sözcüsü Herbert Langthaler ise savaş ve kriz bölgelerinden Avusturya’ya sığınan insanların tekrar aynı bölgelere gönderilmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Langthaler, Avrupa Birliği’nin (AB), Afganistan yönetimine baskı uyguladığını ve bu baskılar sonucunda Afgan yönetimin, iltica başvurusu reddedilen kişileri geri kabul edeceğine dair bir anlaşmaya imza atmak zorunda kaldığını ifade etti.

Başkent Kabil başta olmak üzere Afganistan’da hiçbir yerin güvenli olmadığına dikkati çeken Langthaler, bombalı saldırılarda her gün insanların öldüğünü vurguladı. (AA)

 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |