GÜNDEM 2018’de Avrupa: Fransa’nın Atılım Yılı

2017’yi seçimler, siyasi skandallar ve ülke tarihinde az görülen değişimlerle geride bırakan Fransa, yeni yılda dünya ve Avrupa sahnesinde daha güçlü yer edinmek için hamleler yapacak.

admin 27 Aralık 2017

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, seçim stratejisi hâline getirdiği Avrupa Birliği’ni (AB) güçlendirme ve geliştirme projesine 2018’de hız verecek. Fransa’da terör saldırıları ve ekonomik krizlerle anılacak son iki yılın ardından hükümet, hem terörle mücadele hem de mali politikalarda istediği değişiklikleri gerçekleştirdi. Paris yönetimi, yeni yılda terör örgütlerinin finansmanı ve mali kaynaklarını kurutma konulu uluslararası zirveye ev sahipliği yapacak.

 

Korsika Yeni Katalonya Olur mu?

Fransa seçimleri bitmiş olsa da seçim ve referandum konuları, 2018’de de Fransız halkının gündeminde olacak. Akdeniz’deki Korsika Adası’nda yapılan ve ulusalcı-bağımsızlık yanlılarının zaferiyle sonuçlanan bölgesel meclis seçimi sonrası, adanın “yeni bir Katalonya” krizine dönüşebileceği sinyalleri mevcut.

Dünyanın en önemli nikel madeni üreticilerinden Fransa’ya bağlı Yeni Kaledonya’da bağımsızlık sürecini başlatacak “kendi kaderini belirleme referandumu”, sonbaharda yapılacak. Ülke içinde ise yeni siyasi yapılanmalar gündeme gelecek.

 

İç Siyasette Dengeler Değişiyor

Son seçimlerde tarihi hezimet yaşayan merkez sağ ve merkez solun yerini doldurma amaçlı hareketlilikler gözlemleniyor. Merkez sağ Cumhuriyetçilerin (LR) aşırı sağa yakın kadroya emanet edilmesi, Cumhurbaşkanı Macron’u destekleyen “Yapıcılar’ın” LR’den ayrılıp “Harekete Geç” (Agir) Partisini kurması, Sosyalist Parti’de (PS) yeni yönetim arayışları, bu yönde ortaya çıkacak yeniliklerin habercisi.

 

Suriye’deki askerî varlığını şubat ayından itibaren geri çekeceğini duyuran Fransa’nın, Afrika’da yeni girişimlere yönelik kararlar alması bekleniyor.​ (AA, P)

 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |