İSLAMOFOBİ GÖZLEMEVİ ABD’de Nefret Suçları Artıyor

2017’nin ilk 9 ayında, ABD’nin en büyük 9 kentinde işlenen nefret suçları geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 18 artış gösterdi.

admin 18 Ocak 2018

Amerika Birleşik Devletleri’nde Müslümanlar, Yahudiler ve siyahilere karşı işlenen nefret suçları araştırması yapıldı. Kaliforniya Eyalet Üniversitesi’ndeki Nefret ve Aşırıcılık Çalışmaları Merkezi tarafından derlenen polis verilerine göre, 2017’nin ilk 9 ayında ülkenin en büyük 9 kentinde bu üç gruba karşı işlenen nefret suçlarında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 18 artış gözlendi.

 

Bununla beraber, Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi’ne (CAIR) göre, bu süreçte Müslümanlara karşı işlenen nefret suçları ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artış gösterdi. Bu süreçte özel mülke zarar ve fiziki saldırılar başta olmak üzere Müslümanlara karşı toplam 195 nefret suçu işlendi. Araştırmaya göre, bu suçların büyük bir bölümü Californiya, New York ve Florida gibi Müslümanların yoğun olarak yaşadığı yerlerde gerçekleştirildi.

Bununla beraber, geçmiş yıllarda FBI tarafından yayınlanan yıllık nefret suçu raporlarına göre, Müslümanlara karşı işlenen nefret suçları 2015 senesinde yüzde 67, 2016 senesinde ise yüzde 20 artmıştı. (eg)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |