GÜNDEM AB, İnternetteki Nefret Suçlarıyla Mücadeleye Ağırlık Veriyor

Avrupa Birliği, sanal platformlardaki nefret içeren mesajların yüzde 70'inin kaldırıldığını açıkladı. Önümüzdeki dönemde AB kurumları internetteki nefret suçlarıyla daha etkin mücadele yürütecek.

admin 22 Ocak 2018

Avrupa Birliği (AB), girişimleri sonrasında sanal platformlardaki nefret içeren mesajların yüzde 70’inin kaldırıldığını bildirdi.

AB Komisyonu Adalet, Tüketiciler ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinden Sorumlu Üyesi Vera Jourova, Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, sanal platformlardaki nefret içeriğiyle mücadeleye yönelik değerlendirme raporunu açıkladı.

İnternet ortamında yasa dışı nefret söylemi, yabancı düşmanlığı ve ırkçı içeriklerin bulunmaması gerektiğini söyleyen Jourova, “AB üyesi bütün ülkelerde ırkçılık ve yabancı düşmanlığı içeren ifadelerin kullanılması yasa dışıdır. Bu içerikler sanal platformlarda da serbestçe dolaşamaz.” şeklinde konuştu.

Jourova, sanal platformların hâlâ yeterince sorumluluk üstlenmediklerine dikkat çekerek, “Bilişim şirketlerinin, terörizmle mücadele gibi diğer önemli konularda çalışırken de benzer kararlılığı göstermelerini bekliyorum.” ifadesini kullandı.

AB ve sanal platformların anlaştığı davranış kurallarıyla yasa dışı içeriğin daha hızlı ve verimli bir şekilde kaldırıldığı anlatan Jourova, “Sonuçlar somut bir gelişme olduğunu ortaya koyuyor. İhbar edilen nefret söylemlerinin 2016’da yüzde 28’i kaldırılırken bu oran 2017 sonunda yüzde 70’e ulaştı. Bilişim şirketleri şikayetlerin yüzde 80’ini 24 saat içinde değerlendiriyor.” dedi.

Jourova, şikayet edilen tüm nefret söylemlerinin başında yabancı düşmanlığı içeren ifadelerin olduğunu dile getirdi.

Sanal platformların daha şeffaf olması gerektiğine işaret eden Jourova, “Bu durumu takip etmeye devam edeceğiz. Bu firmalar yeterli çaba göstermezlerse ilave tedbirler alırız.” değerlendirmesinde bulundu.

 

AB Komisyonu, Google, YouTube, Instagram, Twitter ve Facebook gibi internet platformlarından yasa dışı içerikleri daha hızlı belirleme ve kaldırmalarını talep eden bir kılavuz yayımlamıştı. (AA, P)

 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |