"GÜNDEM"

Belçika: Brüksel’de Parkta Kalan Sığınmacılara Karşı İlginç Önlem

Brüksel Polisi, şehirde artan sığınmacı sayısına karşı ilginç bir tedbire başvuracak. Polisin tepki çekmemek için sığınmacıları ufak gruplar olarak gözaltına alacağı öğrenildi.

admin 22 Ocak 2018

Belçika polisinin, daha önce de müdahalede bulunduğu Brüksel’in merkezindeki bir parkta yaşayan sığınmacılara yönelik yeni operasyon düzenleyeceği, tepki çekmemek için de sığınmacıları küçük gruplar hâlinde gözaltına alacağı öne sürüldü.

Belçika resmî haber ajansı Belga’nın ismini vermek istemeyen bir polis yetkilisine dayandırdığı haberinde, Belçika Federal Polisinin halkın tepkisini çekmemek için büyük operasyonlardan kaçınacağı, sivil kıyafet giyen polis yetkililerinin, Maximilian Park’ta kalan sığınmacıları bir günde 10-12 kişi olacak şekilde gözaltına alacağı iddia edildi. Haberde, Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon ile Mülteci ve Göç Bakanı Theo Francken’ın tepki çekmemek için küçük operasyonları tercih ettiği belirtiliyor.

Maximilian Park’ta kalan çoğu sığınmacı Eritre ve Sudan’dan geliyor ve İngiltere’ye geçmeyi amaçlıyor.

 

“Bu Davranış İnsanlık Dışı”

Geçen ağustos ayında parktaki sığınmacılara müdahale eden polis, bir hafta içinde 160 sığınmacıyı gözaltına almıştı. Humain adlı Belçikalı yardım kuruluşu, “Sığınmacılar son günlerde artan polis kontrollerinden tedirgin. Polis sadece park ve tren garında kalan sığınmacıları değil, yardım kuruluşlarının bölgede dağıttığı kahvaltı için gelen sığınmacıları da gözaltına alıyor. Bu davranış insanlık dışı.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

 

Francken’a Tepki Sürüyor

Öte yandan Sudanlı sığınmacılara ilişkin politikası nedeniyle Mülteci ve Göç Bakanı Francken’a yönelik tepkiler devam ediyor. Geçen yıl Sudan’ın Brüksel Büyükelçiliği ile vardığı anlaşmayla ülkede yasa dışı kalan Sudanlı göçmenlerin Sudan’dan gelen bir heyet tarafından tespit edilerek ülkelerine geri gönderilmesini kararlaştırılan Francken’a yönelik istifa çağrıları sürüyor.

Belçika’daki insan hakları grupları, Sudan’dan gelen heyetin özellikle siyasi bağlantıları olan sığınmacıları tespit edebileceği, bu kişilerin Sudan’a iadesinden sonra tehlikeyle karşı karşıya kalabileceği gibi uyarılarda bulunmuştu.

Fakat Göç ve İltica Bakanı Theo Francken Sudan devleti ile tartışmalı bir çalışmaya imza atıp “kimlik belirleme misyonu” kurmuştu. Bu komisyon Belçika’da yasa dışı bulunan Sudanlıların kimliklerini tespit etti. Kimliği belirlenen ve iltica başvurusunda bulunmayı reddeden Sudanlılar Sudan’a zorla geri gönderilmişti. Aralık ayında geri gönderilen Sudanlıların bazılarının ülkeye vardıklarında tutuklanıp işkence gördüğü ve şu an hayati tehlikeden dolayı saklanarak yaşadıkları ortaya çıkmıştı. (AA, P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Diğer Gündem Yazıları

Son Yüklenenler