CAMİ SALDIRILARI İsveç: Stockholm Camisi 9. Kez Irkçı Saldırının Hedefi Oldu

İsveç’te Ortadoğu ve Afrika kökenli göçmenlerin yoğun olarak gittiği Stockholm Camisi’ne 20 Ocak’ta bir saldırı daha gerçekleştirildi.

admin 22 Ocak 2018

İsveç’in başkentindeki Stockholm Camisi’nin kapısına 20 Ocak cumartesi günü gamalı haç çizildi. Saldırıyı kınayan Cami Başkanı Ömer Mustafa, “Camimizin kaçıncı kez saldırıya uğradığını unuttum. Halkın güvenliğinin bir önemi yokmuş. Zira, bu kadar saldırıya karşın cami yönetimi güvenlik kamerası için başvuru yaptığı hâlde izin çıkmadı. Çok üzücü bir durum.” değerlendirmesinde bulundu.

Genellikle Ortadoğu ve Afrika kökenli Müslümanların ibadet ettiği cami, son üç yılda 9 kez saldırıya uğradı. Geçen hafta da cami kapısına demir haç asılmıştı. Camiye daha önce de 5 kez sprey boya ile gamalı haç çizilmiş, iki kez de İslamofobik yazılar yazılmıştı.

8 Ocak’ta Stockholm yakınlarındaki Saffle’da bir İslam Kültür Merkezi’ne bombalı saldırı düzenlenmişti.

 

İsveç’te Nefret Suçları Artıyor

İsveç Ulusal Suç Önleme Konseyi (İs. “Brottsförebyggande rådet” – Brå) raporuna göre, 2016 yılında İsveç’te 6.415 nefret suçu kayıtlara geçti. Yetkililer, nefret suçlarının önemli bir kısmında kurbanların suçu bildirmemesi nedeniyle gerçek rakamların daha yüksek olduğunu düşünüyor.

Yetkililere göre İsveç’teki nefret suçlarının artışında 2014-2015 yılları arasında 245.000 gibi rekor sayıda mültecinin kabulü etkili oldu. Ülkede 2016 yılıyla birlikte nefret suçlarında azalma olmasına rağmen suç oranları hâlâ ortalamanın çok üzerinde. (AA, P)

 

(2015 Ocak ayında İsveç’teki cami saldırılarıyla ilgili habere buradan ulaşabilirsiniz.)

 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar