İsviçre İsviçre | Müslümanlara Özel Mezar Yeri Talebi

İsviçre’nin Cenevre Kantonunda bulunan Meyrin şehrindeki bir mezarlıktan Müslümanlar için özel defin alanı talep edildi.

admin 15 Şubat 2018

Meyrin şehrinde Feuillasse mezarlığında Müslümanlar için özel bir alanın tahsis edilmesi talebiyle bir imza kampanyası başlatıldı. Meyrin Müslüman Kültür Derneği inisiyatifinde hazırlanan ve 252 vatandaş tarafından imzalanan kampanya dilekçesi 6 Şubat’ta belediye meclisine sunuldu.

Meyrin’de geçtiğimiz yıllarda yine aynı dernek Müslümanlar için kendilerine tahsis edilen mezar yerinde mevtanın baş kısmı güneydoğuyu gösterecek şekilde gömülme izni talep etmiş, ancak hükûmet bunu reddetmişti. Müslümanlar daha önce de belediyeden mezar yeri talep etmiş, fakat kendilerine ayrıldığını düşündükleri alana başka dine mensup kişiler de gömülmüştü. Bunun üzerine dernek yeniden sadece Müslümanlara ait özel bir alanın ayrılmasını talep ediyor.

Yeni Nesil Müslümanlar İsviçre’de Gömülmek İstiyor

Cenevre’nin yerel gazetelerinden “Tribune de Geneve”de konuyla ilgili yayımlanan bir haberde Dernek Başkanı Ratiba Dhina mezar yeri bulma sorununun dışında İslami usullere uygun defin işlemi gerçekleştirme hususunda da sıkıntı yaşadıklarını vurguladı. Dhina, İslam dininde ölülerin kefenle defnedildiklerini ancak Cenevre’de bunun yasak olması nedeniyle ölülerini tabutla gömmek zorunda kaldıklarını belirtiyor. Dhina ayrıca göçmen kökenli ilk nesil Müslümanların öldüklerinde köken ülkelere gömülmeyi tercih ettiklerini belirtirken, bugün artık onların kendilerini daha çok İsviçre’ye ait hisseden çocukları için bunun geçerli olmadığını söylüyor.

Cenevre Kantonunda halihazırda Müslüman mezarları için ayrılmış Carouge, Petit-Saconnex ve Saint-Georges’ta olmak üzere üç ayrı alan bulunuyor. (kz)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar