Türkiye Türkiye’nin Turizm Gelirinin Yüzde 22’si Yurt Dışı Türklerden

Türkiye’nin geçen yıl 26,3 milyar dolar olan toplam turizm gelirinin yüzde 22,5’ini yurt dışında ikamet eden vatandaşların harcamaları oluşturdu.

admin 1 Mart 2018

Türkiye’nin 2017 yılındaki turizm gelirinin yüzde 22,5’ini yurt dışında ikamet eden vatandaşların harcamaları oluşturdu.

 

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) raporundan yapılan derlemeye göre, Türkiye’ye 2017’de yurt dışından Suriyeliler hariç 38 milyon 620 bin 346 kişi giriş yaptı. Bu rakamın 32 milyonu yabancı, 6,5 milyonu da yurt dışında ikamet eden ve Türkiye’ye tatil amacıyla gelen vatandaşlar oluşturdu.

Geçen yıl Türkiye’ye gelen yurt dışı Türklerin sayısı, 2016 yılına göre 440 bin arttı. 2016 yılında bu sayı 6 milyon olarak kayda geçmişti. Geçen sene 26,2 milyar dolar olarak hesaplanan toplam turizm gelirinin de 20,2 milyarını yabancı turistlerin, 5,9 milyarını da gurbetçilerin harcamalarından oluştu.

Kişi başı ortalama harcama 681 dolar olarak hesaplanırken, yabancı ziyaretçilerin kişi başı ortalama harcaması 630 dolar, yurt dışı Türklerin kişi başı harcaması ise 903 dolar oldu.

 

Yurt Dışı Türklerin Harcaması Azaldı

Yurt dışından gelen Türklerin harcaması 2016 yılına göre, kişi başı 75 dolar azaldı. 2016 yılında Türkiye’ye gelen, ikameti yurt dışındaki vatandaşların kişi başı harcaması ortalama 978 dolar, toplam harcama da 5,9 milyar dolar düzeyinde gerçekleşmişti.

Bu arada, ziyaretçilerin ortalama geceleme sayısı 12,7 olarak kayıtlara geçti. Ortalama geceleme yabancı turistler için 10,6, yurt dışından gelen Türkler için 22,9 düzeyinde gerçekleşti. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |