'Cami Saldırıları'

Almanya | Fatih Camii 6 Ayda İkinci Kez Saldırıya Uğradı

Almanya’da son 6 ayda ikinci kez saldırıya uğrayan Bremen Fatih Camii’nin duvarlarına İslamofobik sloganlarla küfürler yazıldı.

4 Mart 2018 admin

Bremen’in en büyük ve en eski camisi olan Bremen Fatih Camisi 6 ayda ikinci saldırıya uğradı. Dün gece kimliği belirsiz kişiler tarafından caminin ön cephesine kırmızı ve siyah boyalarla küfür ve İslamofobik içerikler yazıldı. “Kahrolası Müslümanlar” gibi sloganların yanında alaycı ifadelerin de yazıldığı caminin kapısı kırmızı boyayla kirletildi.

Konuyla ilgili Perspektif’e açıklama yapan Cemiyet Başkanı Zekai Gümüş, saldırganın yakalanması konusunda umutlu olmadıklarını söyledi. “Geçen saldırıda da polis tutanak tutup gitmişti. Bu saldırıda da farklı olacağını düşünmüyoruz.” diyen Gümüş, saldırının camiye gelenler üzerindeki etkisine dikkat çekti: “Haftasonu camimizde çocuklar Kur’an eğitimi alıyorlar. Bu sabah camiye gelen çocuklar, duvarlarında küfürler yazılı bir camiyle karşılaştılar ve şaşkınlar.”

Konuyla ilgili Perspektif’e konuşan IGMG Bremen Bölgesi Kurumsal İletişim Başkanı Vahit Bilmez, cemaatin saldırıyı sabah namazında fark ettiğini belirtti. Fatih Camii’nin Almanya Federal Seçimleri’nin hemen öncesinde de saldırıya uğradığını, o zaman da caminin duvarlarına İslam karşıtı sloganlar yazıldığını hatırlatan Bilmez, dün geceki saldırıda da benzer bir yazı tipinin kullanıldığını söyledi. “Sanki 6 ay önceki saldırıyla dünkü saldırıyı aynı kişi ya da kişiler yapmış gibi görünüyor. Yazıların yükseklikleri ve şekilleri önceki saldırıya benziyor.” diyen Bilmez, Fatih Camisi’ne yönelik saldırılarla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Fatih Camii de, caminin bağlı olduğu bölgemiz de tehdit mektupları, nefret e-postaları ya da postayla çeşitli yazılar alıyordu. Bu tehditleri ilgili devlet birimlerine bildirmiştik. Fakat bu tehditler artık boyut değiştirdi. Saldırganlar daha cesaretli olmaya başladılar. Artık camiye küfürlerini ve İslamofobik sloganlarını yazma cesaretini gösteriyorlar.”

Bilmez son 6 ay içinde ikinci kez saldırıya uğrayan Fatih Camii için yeni tedbirlerin de gündemde olduğunu söylüyor: “Polis kamera kayıtlarını inceleyecek, biz de ek ne tarz tedbirler alacağımızı düşüneceğiz. Belki cami etrafındaki çitleri yükseltmemiz, dışarıdan cami alanına girişi zorlaştırmamız gerekecek. Fakat her şeyden önce, bir ibadethanenin bu tarz tedbirler almaya zorlanmadığı bir toplumsal atmosfer için çağrımızı da sürdürmeye devam edeceğiz.”

Ne Olmuştu?

İslam Toplumu Millî Görüş’ün (IGMG) Bremen Bölgesi’ne bağlı olan Fatih Camisi’nin duvarlarına 24 Eylül gecesi İslam karşıtı sloganlar yazılmış, posta kutusuna ve bir penceresine ufak çaplı patlayıcılar bırakılmıştı. Seçim sabahı gerçekleştirilen bu saldırıdan önce de aynı bölgedeki Bremerhaven’daki camiye domuz kafası atılmış ve otoparkına kan dökülmüştü. Ondan önce Delmenhorst Mevlana Camisi’ne domuz parçaları atılmış ve cami bahçesinde yardım amacıyla bulunan eski kıyafet konteynerine patlayıcı bırakılmıştı. Bu saldırıların hiçbirinin faili yakalanamamıştı.

Fatih Camii 1973 yılından beri Almanya’nın Bremen şehrinde Müslümanlara yönelik hizmet veriyor. 1999 yılında yeni binasına taşınan cami, mevcut durumda 1.300 kişilik bir cemaate ibadet imkânı sunuyor.

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler