"Almanya"

Almanya | Kassel’de Camiye Molotoflu Saldırı

Almanya'nın Kassel şehrindeki Yunus Emre Camisi'ne dün gece kimliği belirsiz dört kişi tarafından molotoflu saldırı düzenlendi.

25 Mart 2018 admin
Almanya’nın Hessen eyaletindeki Kassel kentinde bir camiye molotofkokteyli atıldı. Avrupa Türk Birliği’ne (ATB) bağlı Kassel Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi bünyesindeki Yunus Emre Camisi’ne gece 4.30 sularında düzenlenen saldırı sonucu camide maddi hasar oluştu. Güvenlik kamerasından 4 kişi olduğu belirlenen kişilerce düzenlenen saldırıda, caminin bazı camları kırıldı, çerçeveleri kısmen yandı ve bina duvarlarında hasar oluştu.

Kültür Merkezi Başkanı Mustafa Koç, emniyet yetkililerine teslim edilen görüntülerden dört kişi oldukları anlaşılan faillerin bir an önce yakalanmasını istediklerini belirtti. Koç, “Bu tür saldırıların devam etmesi endişelerimizi artırmaktadır. Yetkililerden daha hassas bir şekilde ivedilikle, Almanya için de artık utanç verici bir noktaya ulaşan, bu tür faili meçhul eylemlerin üzerine gitmesini bekliyoruz. Tüm Türk toplumunu, bu tür saldırılarla oluşturulmak istenen provokasyona gelmemesi konusunda sağduyulu olmaya çağırıyoruz.” ifadesini kullandı.

31’den Fazla Cami Saldırısı

Almanya’da dün gece Kassel’de düzenlenen saldırı ile birlikte yılbaşından bu yana 31’den fazla camiye çeşitli şekillerde saldırı düzenlendiği kayıtlara geçti. Kayıtlara geçmeyen saldırılarla bu rakamın daha fazla olduğu belirtiliyor.

Kassel’deki saldırıdan bir hafta önce İslam Toplumu Milli Görüş’e (IGMG) bağlı başka bir camiye saat 03.00 sularında düzenlenen saldırı sonrası çıkan yangın büyümeden söndürülmüştü. Kimliği belirlenemeyen kişilerce gerçekleştirilen saldırıda caminin pencerelerine yine molotof kokteyli atılmıştı. Camide çıkan yangın, civar sakinlerinin itfaiye ekiplerine haber vermesinin ardından yapılan müdahalede kontrol altına alınmıştı.

Bundan birkaç gün önce Almanya’nın başkenti Berlin’de vatandaşlar, 11 Mart’ta kundaklanan ve kullanılamaz durumda olan Koca Sinan Camisi’nin yanındaki meydanda cami saldırısıyla dayanışmalarını göstermek amacıyla cuma namazını büyük bir toplulukla kılmışlardı.

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, 16 Mart’ta başkent Berlin’de düzenlenen basın toplantısında bir Türk gazetecinin Almanya’daki camilere yönelik saldırılarla ilgili değerlendirmesini sorması üzerine, saldırıların kimler tarafından ve hangi ibadethanelere yönelik olursa olsun kınanması gerektiğini belirterek, “Bu tür saldırılar kimler tarafından yapılmış olursa olsun sert bir şekilde kınanmalıdır.” demişti. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Diğer Gündem Yazıları

Son Yüklenenler