"GÜNDEM"

Fransa | 2017’de “Radikalleşen” 20 Yabancı Sınır Dışı Edildi

Fransa İçişleri Bakanı Gerard Collomb, geçen yıl "radikalleştiği" gerekçesiyle 20 yabancının sınır dışı edildiğini belirtti.

admin 31 Mart 2018

Fransa İçişleri Bakanı Gerard Collomb, geçen yıl “radikalleştiği” gerekçesiyle yasal olarak oturum hakkı bulunan 20 yabancının sınır dışı edildiğini belirtti.

Collomb, Ouest-France gazetesine yaptığı açıklamada, 2017’de radikalleştiği gerekçesiyle 20 yabancının sınır dışı edildiğini, bu sayının rekor olduğunu kaydetti. Sınır dışı edilen kişiler hakkında bilgi vermeyen Collomb, son günlerde tartışma konusu olan “Fiş S” listesi ile ilgili, listede olan ve takip edilen kişilerin sayısının 26 bin olduğunu belirtirken, bu kişilerin hapse atılmasının mümkün olmadığını söyledi. 

Sağcı ve Aşırı Sağcı Siyasetçilerden Hükümete Çağrı

Trebes ve Carcassonne terör saldırılarının ardından sağcı ve aşırı sağcı siyasetçiler, hükümete, takip altındaki kişilerin sınır dışı edilmesi için çağrıda bulunmuştu. Fransa Başbakanı Edouard Philippe ise birkaç gün önce Ulusal Meclis’te yaptığı konuşmada, “Fiş S” listesinde yer alan kişilerin, yalnızca bir şüpheye dayanarak Fransa‘daki özgürlüklerinden mahrum edilemeyeceklerini söylemişti. Geçen hafta (23 Mart) Trebes ve Carcassonne’daki saldırıları düzenleyen saldırganın “Fiş S” listesinde yer aldığı bildirilmişti.

Philippe, şubat ayında düzenlediği basın toplantısında hükümetin radikalleşmeye ilişkin eylem planını açıklayarak, cezaevlerinde radikalleşen tutukluları diğerlerinden ayırmak için 400’ü bu yılın sonunda olmak üzere, 1 500 kişilik bir bölümün oluşturulacağını belirtmişti.

Ülkede 13 Kasım 2015’te 130 kişinin ölümüne yol açan terör saldırılarından sonra ilan edilen OHAL uygulaması 1 Kasım’da kaldırılmıştı. OHAL’in sona ermesiyle terörle mücadele kanununda yapılan bazı değişikliklerle, OHAL’in kapsadığı bazı düzenlemeler kalıcı hale getirilmişti. Yeni kanunla, adli makamların birçok yetkisi valiliklere devredilmişti. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Diğer Gündem Yazıları

Son Yüklenenler