GÜNDEM Avrupa | Kadınların En Genç Anne Olduğu Ülke Türkiye

Türkiye, Avrupa Birliği (AB) ülkeleriyle karşılaştırıldığında en genç ilk canlı doğum yapan kadın nüfusa sahip ülke olarak dikkati çekiyor. Türkiye'deki doğum oranı da, AB üyesi tamamını geride bırakıyor.

admin 1 Nisan 2018

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlenen bilgilere göre Türkiye, AB üyesi 28 ülke ile karşılaştırıldığında kadınların en genç ilk canlı doğum yaptığı ülke konumunda bulunuyor. Buna göre Türkiye’de ilk canlı doğum yapan kadınların ortalama yaşı 25,3 olurken, AB üyesi ülkelerde ise ilk canlı doğum yaşı ortalama olarak 29’u buluyor. Bu durumda Türkiye, Avrupa’da kadınların en genç anne olduğu ülke konumunda yer alıyor.

AB’de En Erken Bulgaristan, En Geç İtalya’da Anne Olunuyor

AB ülkeleri arasında ise en genç anne Bulgaristan‘da olunuyor. Bulgaristan’da ilk canlı doğum yapan kadınların ortalama yaşının 26 olduğu görülüyor. İlk doğum yaşı Romanya‘da 26,4; Letonya’da 26,8; Slovakya’da 27; Polonya‘da ise 27,2’yi buluyor. Bu oranlar, AB’nin öncü ekonomilerinden Almanya‘da 29,4’e, Fransa‘da 28,5’e, İngiltere‘de 28,9’a çıkıyor.

AB ülkelerinde kadınların en yaşlı ilk anne oldukları ülke ise İtalya oluyor. İtalya’da kadınlar ortalama olarak ilk canlı doğumlarını 31 yaşında gerçekleştiriyor. İtalya’yı 30,8’le İspanya, 30,5’le Lüksemburg, 30,3’le Yunanistan ve 30,1’le de İrlanda izliyor.

Türkiye’deki Doğum Sayısı AB Ülkelerini Geçiyor

Türkiye’de 2016 yılı itibarıyla 1 milyon 309 bin 771 canlı bebek doğumu gerçekleşti. Bu dönemde AB üyesi 28 ülkede doğan bebek sayısı ise toplam 5 milyon 148 bin 162’ye ulaşıyor. Buna göre Türkiye’deki doğum sayısı, AB üyesi ülkelerin hepsini geride bırakıyor.

Avrupa genelinde Türkiye’yi, 792 bin 137 doğumla Almanya, 784 bin 325 doğumla Fransa, 774 bin 386 doğumla da İngiltere takip ediyor. Doğum sayısı, İtalya’da 473 bin 438, İspanya’da 408 bin 734 olarak hesaplanıyor. Polonya’da 382 bin 257, Hollanda‘da ise 172 bin 520 bebek doğumu buluyor.

Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında en düşük sayıda doğumun gerçekleştiği ülke ise 4 bin 476 ile Malta olurken, onu 6 bin 50’yle Lüksemburg, 9 bin 455’le ise Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) izliyor. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |