"İçişleri Bakanı"

İngiltere | Yeni İçişleri Bakanı Pakistan Kökenli Javid Oldu

İngiltere’de göçmen skandalının ardından istifa eden Amber Rudd’un yerine Pakistan kökenli bir ailenin oğlu Sacit Cavit yeni İçişleri Bakanı olarak atandı.

İngiltere’de istifa eden İçişleri Bakanı Amber Rudd’un yerine Pakistan kökenli Sajid Javid geçti. Bakanlığının göçmen politikası konusunda parlamentoyu yanılttığının ortaya çıkmasının ardından istifa eden Rudd’un yerine İskan, Toplum ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Devlet Bakanı Javid atandı. Muhafazakar Parti’den 2010’da parlamentoya giren 48 yaşındaki Javid, 2012’den itibaren David Cameron ve Theresa May hükümetlerinde bakanlık ve bakan yardımcılığı görevi yaptı.

Babası otobüs şöförü olan 48 yaşındaki Pakistan kökenli Sajid Javid, ülkenin azınlık mensubu ilk içişleri bakanı oldu. İngiltere medyasında yer alan haberlere göre Javid’in babası Abdul, 17 yaşında Pakistan’dan çalışmak için İngiltere’ye göç etmiş. Önce fabrikalarda çalışmış daha sonra ise otobüs şöförlüğü işine girmiş. Bir göçmenin oğlu olarak dünyaya gelen Sajid Javid de selefinin istifa etmesine neden olan Windrush skandalı ile ilgili, “Ülkeyi terketmeleri istenen o kişilerden biri benim annem de olabilirdi, babam da, hatta ben bile olabilirdim” ifadelerini kullanmıştı.

Sınır Dışı Uygulamaları İstifa Getirdi

Eski İçişleri Bakanı Rudd, 2. Dünya Savaşı sonrasında başta Karayipler olmak üzere, eski kolonilerden işçi olarak ülkeye gelen göçmenlerin zorla sınır dışı edilmesine yönelik uygulamaları nedeniyle muhalefetin hedefi durumundaydı. Rudd, parlamentonun konuya dair araştırma komisyonu önünde sınır dışı uygulamasında bakanlık içinde sayısal hedefler konulduğuna ilişkin iddialarla ilgili “bilgisi olmadığını” söyleyerek kendisini savunmuştu. Daha sonra uygulamanın Rudd’un talimatı ve bilgisi çerçevesinde hayata geçirildiği ortaya çıkmıştı.

Rudd’un sınır dışı uygulamasındaki sayısal hedefleri Başbakan May’e aktardığı bir mektup da basına sızmıştı. Rudd’un adı İngiltere’de iktidardaki Muhafazakar Parti’nin potansiyel lider adayları arasında da geçiyordu. Rudd, kasım ayından bu yana May hükümetinden istifa eden 4. bakan olmuştu. Daha önce Savunma Bakanı Michael Fallon, Başbakan Yardımcısı Damian Green ve Eğitim Bakanı Justine Greening istifalarını vermişti.(AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Diğer Gündem Yazıları

Son Yüklenenler