Belediye Başkan Yardımcısı Fransa | “Çok Fazla Arap Var” Diyen Belediye Başkan Yardımcısı Özür Diledi

Fransa'da görev yaptığı şehirde çok fazla Arap olduğunu söyleyen Belediye Başkan Yardımcısı yanlış anlaşıldığını iddia ederek özür diledi. Kendisine yönelik yapılan istifa çağrılarına rağmen ise görevine devam edeceğini açıkladı.

admin 9 Mayıs 2018

Fransa’da Toulouse Belediye Başkan Yardımcısı Aviv Zonabend, İsrail’de katıldığı bir radyo programında söylediği sözler sonrası başlayan tartışmada ilk kez konuştu. Programda, görev yaptığı şehirde çok fazla Arap olduğunu söyleyen Zonabend, yanlış anlaşıldığını iddia ederek özellikle Müslümanlardan özür dilediğini açıkladı. Kullandığı ifadeler sonrası Toulouse Belediye Başkanı Jean-Luc Moudenc’in 24 saat içerisinde istifa etmesini istediği Zonabend, bu isteği ise yerine getirmeyeceğini açıkladı.

Aviv Zonabend, France 3 Televizyonu’nda yayınlanan açıklamasında, kariyeri boyunca ırkçılıkla mücadele ettiğini savundu. Kullandığı ifadeler nedeniyle kırılan herkesten özür dilediğini aktardı. Toulouse’daki Müslümanlardan kendisine destek mesajları geldiğini aktaran Aviv Zonabend, “Cumhuriyetimizin yasalarına saygılı olan tüm Müslümanlara yönelik duyduğum dostluk ve sempatiyi açıkça tekrar teyit etmek istiyorum.” dedi. Zonabend İbranice kullandığı ifadelerin Fransızca’ya çevrilirken nüans farkı gözetilmeden yanlış tercüme edildiğini savundu.

Toulouse’da Çok Fazla Arap Var” Demişti

Fransa’da geçen hafta yaşanan olayda, Toulouse Belediyesi’nde kardeş şehirlerden sorumlu başkan yardımcısı olarak görev yapan Aviv Zonabend’ın Tel Aviv ile Toulouse’un kardeş şehir olması için yürütülen çalışmalar nedeniyle gittiği İsrail’de söylediği sözler tartışma yaratmıştı. Aynı zamanda İsrail vatandaşı da olan Aviv Zonabend, katıldığı radyo programında sunucunun Toulouse’da ne kadar Arap olduğu yönündeki sorusuna, “Çok fazla, yaklaşık yüzde 11, 12 oranında” diye cevap vermişti.

Belediye Başkanı: En Sert İfadelerle Kınıyorum

Bu ifadelerin Fransız medyasına yansıması sonrası sosyal medya hesaplarından “Toulouse daha iyisini hakediyor” başlıklı açıklama yayınlayan Toulouse Belediye Başkanı Jean-Luc Moudenc, Aviv Zonabend’ı en sert ifadelerle kınadığını söylemişti. Röportajın tercümesini yaptıracağını kaydeden Moudenc, söylemlerin medyaya yansıdığı şekilde olması halinde Belediye Başkan Yardımcısı’nın istifasını isteyeceğini açıklamıştı. Toulouse Belediye Başkanı bu ifadelerden birkaç gün sonra da Aviv Zonabend’ın kullandığı ifadelerin kendisinin ve çok çeşitli kültürleri barındıran ekibinin taahhütleri arasında bulunan hoşgörü ve saygı anlayışının ihlali olduğunu söylemiş, Zonabend’ın istifasını istemişti.(fk)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |