"Alice Weidel'"

Almanya | Aşırı Sağcı Liderden Başörtülülere Hakaret

Almanya için Alternatif Partisi Eşbaşkanı Alice Weidel'in, başörtülüler hakkındaki ifadeleri tepki çekti. Meclis Başkanı Schaeuble, aşırı sağcı vekilden ifadelerini düzeltmesini istedi.

Sağ popülist Almanya için Alternatif Partisi’nin (AFD) Federal Meclis’e girişi Almanya’nın siyasi tartışmalarında ve parlamento içerisindeki atmosferde değişiklikleri de beraberinde getirdi. Göçmenlere, mültecilere ve Avrupa’nın uyum siyasetine karşı provokatif bir tavır sergilemesiyle bilinen AfD, son olarak başörtülüleri hedef alan söylemleri ile tepki topladı.

Aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi (AfD) Eşbaşkanı Alice Weildel, mecliste başörtülüleri hedef alan sözleriyle tepki çekti. Federal Meclis’te yaptığı konuşmada Weildel, hükümetin göç ve mülteci politikasını eleştirerek, ”Burkalar, ‘başörtü kızları’ ve finanse edilen bıçaklı adamlar ile diğer tembeller refahımızı, ekonomik büyümeyi ve her şeyden önce sosyal devleti güvence altına almayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Meclis Başkanı İkaz Etti

Weidel, bu sözlerinin ardından diğer partilere mensup milletvekillerince yuhalandı. Federal Meclis Başkanı Wolfgang Schaeuble de Weidel’in konuşmasına tepki göstererek, ”Sayın Weidel başörtülü kızlar ifadesiyle tüm başörtülü kadınları dışladınız.” diyerek Weidel’i uyardı. Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) Meclis Grup Başkanı Volker Kauder de Weidel’in sözlerini eleştirerek, ”Bugün yaptığınız için utanmalısınız.” dedi.

Almanya’da “başörtü kızları” ifadesi (Alm. “Kopftuchmädchen”) ifadesi ilk olarak sağ popülist Thilo Sarrazin tarafından kullanılmıştı. Aşağılayıcı olan bu tabiri Sarrazin, Lettre International’e verdiği bir röportajda ele almış; “Devletten yaşayan, bu devleti reddeden, çocuklarının eğitimiyle yeteri kadar ilgilenmeyen ve durmadan yeni küçük ‘başörtü kızları’ üreten bir insana saygı duymak zorunda değilim.” ifadelerinde bulunmuştu. Sarrazin’in yayınladığı “Almanya Kendini Yok Ediyor” başlıklı kitabı 2013 yılında BM Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi tarafından ırkçı olarak değerlendirilmişti. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Diğer Gündem Yazıları

Son Yüklenenler