İtalya İtalya | Aşırı Sağ Ve Popülist Partiler Koalisyon Konusunda Anlaştı

İtalya'da aşırı sağcı Leauge ve popülist 5 Yıldız Hareketi'nin koalisyon programı konusunda anlaştığı bildirildi. AB'ye mesafeli iki partinin koalisyon görüşmeleri, Avrupa piyasalarını da etkiledi.

admin 18 Mayıs 2018

İtalya’da 4 Mart’ta yapılan genel seçimlerden 2,5 ay sonra koalisyon konusunda anlaşma sağlandı. Aşırı sağcı “League” partisi ile popülist “Beş Yıldız Hareketi”nin büyük ölçüde anlaşma sağladıkları kaydedildi. . 5 Yıldız Hareketi’nden bir kaynak, partinin lideri Luigi Di Maio ile League Başkanı Matteo Salvini’nin başbakanın kim olacağı konusuda görüşmelere devam ettiğini söyledi.

Koalisyon programı taslağında, gelir vergisi oranının kişiler ve kurumlar için yüzde 15’e düşürülmesi planı da yer alıyor. Taslakta İtalya’nın AB’den çıkışına ya da euro dışında başka bir para birimi kullanmasına yönelik herhangi bir ifade yer almadığı da belirtildi. Leauge ve 5 Yıldız Hareketi, AB’ye mesafeli iki parti olarak tanınıyor.

Koalisyon Görüşmeleri Avrupa Piyasalarını Etkiledi

Bu arada İtalya’nın borçlanma maliyetleri, koalisyon görüşmelerinde ortaya çıkan hükümetin maliye politikası hakkındaki endişelerle yükselişini sürdürdü. İtalya’nın 10 yıl vadeli devlet tahvilinin getirisi üç ayın yeni zirvesi olan yüzde 2.18’i gördü. Hafta başında 130 baz puan civarında bulunan İtalya ile Almanya’nın 10 yıl vadeli devlet tahvilleri arasındaki getiri farkı da 156 baz puana yükseldi. İtalya’nın borçlanma maliyetlerindeki artış Portekiz gibi benzer durumdaki diğer euro bölgesi ülkelerinin borçlanma maliyetlerinin de yükselmesine yol açıyor.

İtalya’da koalisyon hükümeti kurmak için müzakereler yürüten 5 Yıldız Hareketi ile aşırı sağcı parti Avrupa piyasalarda dalgalanma yaratıyor. İki partinin ortak bir politika programı için yürüttüğü müzakerelerde ortaya çıkan ve Reuters tarafından görülen taslağa göre Avrupa Birliği mali kurallarını çiğneyecek bazı düzenlemeler yapılması öngörülüyor. Bunların arasında vergi indirimleri, yoksullar için sosyal güvenlik ödemelerinin artırılması ve seçmen arasında kabul görmeyen emeklilik sistemi reformundan vazgeçilmesi yer alıyor. Bundan önceki taslak programda İtalya’nın bazı borçlarının silinmesi de yer alıyordu. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |