Başörtüsü Belçika | “Anvers’te Başörtüsü Yasağının Kaldırılma Vakti Geldi”

Belçika'nın ikinci büyük şehri Anvers'in Eğitimden Sorumlu Temsilcisi Verhaert, okullardaki başörtü yasağının kaldırılması konusunu Anvers Eğitim Konseyine taşıyacağını belirterek "Artık dünya değişti. Başörtüsü yasağını kaldırma vakti geldi" dedi.

admin 17 Mayıs 2018

Flamanca yayın yapan De Standaard gazetesine konuşan Belçika‘nın ikinci büyük şehri Anvers’in Eğitimden Sorumlu Temsilcisi Inga Verhaert, Anvers’teki kamu okullarında dini semboller yasağının 9 yıl önce başlatıldığını hatırlatarak, değişen dinamikler nedeniyle çok fazla kişinin bu yasağın kaldırılması için destek verdiğini söyledi.

Verhaert, “Artık dünya değişti. Başörtüsü yasağının kaldırılma vakti geldi.” vurgusunda bulundu. Başörtü yasağının kaldırılması için daha önce de Anvers Eğitim Konseyi nezdinde girişimde bulunduğunu aktaran Verhaert, mayıs ayında tekrar bu konuyu konseyin gündemine getireceğini duyurdu. Verhaert, “Umarım tüm eğitim ağı bu öneriye destek verir. Ancak mayıs ayında bu konuda büyük bir gelişme kaydedebilir miyiz bilmiyorum.” açıklamasında bulundu.

Belçika’da Başörtüsü Yasağının Geçmişi

Flaman devlet okullarındaki dinî sembollerin yasaklanması adı altındaki başörtüsü yasağı 2009 yılına dayanıyor. Mevzu 2009 yılında Anvers bölgesinde iki okulun dinî sembolleri yasaklamasıyla başlamıştı. Bu yasaktan sonra Anvers bölgesindeki başka okullarda da dinî sembol yasağı uygulamaya konuldu. 2013 yılında ise devlet okulları yönetimi GO! (Fl. “Gemeenschapsonderwijs”) dinî semboller yasağını genel olarak uygulamaya karar verdi. Bu yasağa göre başörtüsü ve sarık gibi dinî semboller Flaman bölgesindeki bütün devlet okullarında yasaklandı. Bu yasak öğrenciler, öğretmenler ve okul personeli için geçerliydi.

Bu konuda iki kez Danıştay’a yasanın iptali için başvurulurken, mahkeme 2014 yılında, “devlet okulları yönetimi olarak GO!’nun genel kurallar belirleme hakkına sahip olduğunu fakat bu yasağın insan haklarına aykırı olmaması” gerektiğine, “mevcut durumda davalı okullarda herhangi somut bir neden veya sıkıntı olmaksızın uygulanan dinî sembol yasağının din hürriyetine aykırı olduğuna” ve “devlet okullarında öğrenciler için yürürlüğe giren dinî sembol yasağının demokratik bir toplumda gerekliliğinin ispat edilmediğine” karar vermişti. Başka bir başvuru üzerine 23 Şubat 2018’de Danıştay tekrar okullardaki dinî sembol -ve dolayısıyla başörtüsü- yasağının yasadışı olduğuna karar vermişti. (AA, P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |