Antisemit saldırı “Müslüman Sığınmacıların Avrupa’da Artan Antisemit Olaylarla Bağlantısı Yok”

Avrupa'nın 5 ülkesinde yapılan araştırma, Müslüman sığınmacıların Avrupa’da artan antisemit olaylarla bağlantısının olmadığını ortaya koydu.

admin 4 Ağustos 2018

Londra Pears Yahudi Düşmanlığı Araştırmaları Enstitüsü öncülüğünde Almanya, İngiltere, Fransa, Belçika ve Hollanda’da yapılan araştırma, 2014’den bu güne Avrupaya göç eden Müslüman sığınmacıların, Avrupa’da artan antisemit olaylarla bağlantısının olmadığını ortaya koydu. 

Hatırlama, Sorumluluk ve Gelecek Vakfı tarafından gerçekleştirilen araştırmada, Almanya’nın da içinde bulunduğu 5 Avrupa Birliği ülkesinde Müslüman sığınmacılarla birlikte Yahudi düşmanlığının artış gösterip göstermediği incelelendi. Araştırma kapsamında incelenen hiçbir ülkede Yahudi karşıtı saldırıların, Kuzey Afrika ve Orta-Doğu ülkelerinden gelen göç ile bir alâkasının olmadığı belirlendi. Bu hafta Berlin’de kamuoyuyla paylaşılan araştırmanın sonuçlarına göre, Yahudi düşmanlığının aslında çoğunluk nüfusunda ortaya çıktığının altı çiziliyor. Ayrıca, Almanya’da Yahudi karşıtı suçların çoğunluğunun sağ merkezli, Müslüman ve göçmen kökenli olmayan kişiler tarafından gerçekleştirildiği vurgulanıyor. 

Almanya’daki Türklerin Yarısı Yahudiler Hakkında Olumlu Düşünüyor 

Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında, beş ülkenin beşinde de, Müslümanlar arasında Yahudi düşmanı yaklaşımların toplumun geneline göre daha çok tespit edildiği belirtiliyor. Fakat, Almanya’da durumun farklı olduğu, Yahudi düşmanı yaklaşımların Almanya‘da yaşayan Müslümanların çok az sayılacak bir bölümünde ortaya çıktığının altı çiziliyor. Almanya’da yaşayan Türk asıllı vatandaşlarla yapılan bir ankette, katılımcıların yarısının Yahudilere karşı olumlu bir tutum benimsediği aktarıldı. Yine araştırmaya göre Türk kökenlilerin yüzde 30’u nötr bir tutum sergilerken yüzde 21’inin ise olumsuz bir düşünceye sahip olduğu aktarıldı.

Haziran ayının başlarında Berlin’de takkeli bir Yahudi gence yapılan saldırı sonrası kamuoyunda “ithal Yahudi düşmanlığı” tartışmaları hız kazanmıştı. Bazı yorumlarda, Yahudi Düşmanlığının” Müslüman sığınmacıları ülkeye gelmesi ile artış gösterdiği iddia edilmişti. (ala)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |