hastane “Zenci Yüzünden Sırada Bekliyoruz”

İtalya'nın batısındaki Sardinya Adası'ndaki bir hastanede sırada bekleyen kişiler önlerindeki Senegalli hastaya “Zenci yüzünden daha uzun bekliyoruz” sözleriyle ırkçı saldırıda bulundu.

admin 24 Eylül 2018

İtalya’nın Sardinya Adası’ndaki bir hastanede sırada bekleyenler, önlerindeki Senegalli hastaya “Zenci yüzünden daha uzun bekliyoruz” sözleriyle ırkçı saldırıda bulundu. Senegalli hastadan saldırganlar adına özür dileyen doktor, yaşananları Facebook hesabından paylaşınca olay ülke gündemine oturdu.

İtalyan Ansa ajansının haberine göre, ülkenin batısındaki Sardinya Adası’nda bulunan Cagliari şehrindeki bir hastanede, birkaç hasta yakını Senegalli bir hastaya çirkin sözlerle saldırdı. Olayı hastanede çalışan onkoloji uzmanı bir doktor sosyal medyadaki Facebook hesabından duyurdu. Maria Cristina Deidda isimli doktor, paylaşımında, “Bazı hastalarıma refakat eden yaklaşık 4 kişi, ‘zenci’ yüzünden sırada daha uzun bekletildiklerini söyleyerek şikayet ettiler” ifadelerini kullandı ve onların adına Senegalli hastadan özür dilediğini ve çok utandığını kaydetti.

Doktorlar Kampanya Başlatıyor

Olayın ulusal basında yer almasının ardından İtalyan doktorlar, sağlık sektöründen ırkçılık ve tahammülsüzlüğü silmek için kampanya başlatacaklarını duyurdu.  Konuya ilişkin açıklama yapan Ulusal Cerrah ve Ortodonti Uzmanları Federasyonu Başkanı Filippo Anelli, insanları bilinçlendirmek adına sokaklara, işyerlerine ve hastanelere ırkçılık karşıtı afişler asacaklarını söyledi.

Afrika Kökenlilere Yönelik Irkçı Saldırılarda Artış

İtalya’da daha önce de Nijerya asıllı İtalyan milli disk atıcısı Daisy Osakue, Torino yakınlarında Moncalieri’de gece saatlerinde yumurtalı saldırıya uğramıştı. Osakue’ye yönelik saldırı, ülkede ırkçılık tartışması başlatmış, genç sporcu, “Sözlerden eyleme geçiliyorsa bu bir duvarın daha yıkıldığı anlamına gelir.” diye konuşmuştu. Son olarak geçen hafta da İtalya’nın Brindisi kentinde 17 yaşındaki Gineli çocuk, kendisiyle aynı yaşlardaki çocukların ırkçı hakaretlerine maruz kalmış, ardından da yumruk ve tekmeli saldırıya uğramıştı.(AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |