"hastane"

“Zenci Yüzünden Sırada Bekliyoruz”

İtalya'nın batısındaki Sardinya Adası'ndaki bir hastanede sırada bekleyen kişiler önlerindeki Senegalli hastaya “Zenci yüzünden daha uzun bekliyoruz” sözleriyle ırkçı saldırıda bulundu.

İtalya’nın Sardinya Adası’ndaki bir hastanede sırada bekleyenler, önlerindeki Senegalli hastaya “Zenci yüzünden daha uzun bekliyoruz” sözleriyle ırkçı saldırıda bulundu. Senegalli hastadan saldırganlar adına özür dileyen doktor, yaşananları Facebook hesabından paylaşınca olay ülke gündemine oturdu.

İtalyan Ansa ajansının haberine göre, ülkenin batısındaki Sardinya Adası’nda bulunan Cagliari şehrindeki bir hastanede, birkaç hasta yakını Senegalli bir hastaya çirkin sözlerle saldırdı. Olayı hastanede çalışan onkoloji uzmanı bir doktor sosyal medyadaki Facebook hesabından duyurdu. Maria Cristina Deidda isimli doktor, paylaşımında, “Bazı hastalarıma refakat eden yaklaşık 4 kişi, ‘zenci’ yüzünden sırada daha uzun bekletildiklerini söyleyerek şikayet ettiler” ifadelerini kullandı ve onların adına Senegalli hastadan özür dilediğini ve çok utandığını kaydetti.

Doktorlar Kampanya Başlatıyor

Olayın ulusal basında yer almasının ardından İtalyan doktorlar, sağlık sektöründen ırkçılık ve tahammülsüzlüğü silmek için kampanya başlatacaklarını duyurdu.  Konuya ilişkin açıklama yapan Ulusal Cerrah ve Ortodonti Uzmanları Federasyonu Başkanı Filippo Anelli, insanları bilinçlendirmek adına sokaklara, işyerlerine ve hastanelere ırkçılık karşıtı afişler asacaklarını söyledi.

Afrika Kökenlilere Yönelik Irkçı Saldırılarda Artış

İtalya’da daha önce de Nijerya asıllı İtalyan milli disk atıcısı Daisy Osakue, Torino yakınlarında Moncalieri’de gece saatlerinde yumurtalı saldırıya uğramıştı. Osakue’ye yönelik saldırı, ülkede ırkçılık tartışması başlatmış, genç sporcu, “Sözlerden eyleme geçiliyorsa bu bir duvarın daha yıkıldığı anlamına gelir.” diye konuşmuştu. Son olarak geçen hafta da İtalya’nın Brindisi kentinde 17 yaşındaki Gineli çocuk, kendisiyle aynı yaşlardaki çocukların ırkçı hakaretlerine maruz kalmış, ardından da yumruk ve tekmeli saldırıya uğramıştı.(AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Diğer Gündem Yazıları

Son Yüklenenler