İsveç İsveç Uygurların Sınır Dışı Edilmesini Durdurdu

İsveç Göç Ofisi, iltica başvuruları reddedilen Uygurların, baskı ve işkencelere maruz kalabilecekleri göz önünde bulundurularak Çin'e geri gönderilmesinin şimdilik askıya alındığını duyurdu.

admin 26 Eylül 2018

İsveç’te iltica başvuruları reddedilip Çin’e geri gönderilme tehlikesi ile karşı karşıya kalan Uygur Türkleri ile ilgili yeni bir karar alındı. İsveç Göç Ofisi’nden yapılan açıklamda, Çin’de baskı ve işkenceye maruz kalabilecekleri belirten Uygurların geldikleri Çin’e geri gönderilme kararının şimdilik askıya alındığı belirtildi. Açıklamada, “Uluslararası birçok insan hakları derneğinin raporları gösteriyor ki son zamanlarda Çin’de Uygurlar için durum daha da kötüleşti.” ifadeleri kullanıldı.

Şincan’dan Gelen Diğer Azınlıklar İçin de Geçerli

İsveç Göç Ofisi Sözcüsü, sınır dışının askıya alınması kararının Çin’in Şincan Uygur Özerk Bölgesi’nden gelen ve haklarında sınır dışı kararı verilen diğer azınlıkları da kapsadığını aktardı. İsveç 2012 yılında da iltica başvuruları reddedilen birçok Uygur’un Çin’e geri gönderilmesini askıya almıştı.

BM: Uygurlar Sistematik Baskıya Maruz Kalıyor

Birleşmiş Milletler(BM), geçen ay Çin’in 22 milyon nüfuslu Sincan bölgesinde oturan yaklaşık 2 milyon Uygur Türkünün eğitim kamplarına alındığını ve Komünist Parti ideolojisi aşılandığını duyurmuştu. BM’nin raporuna göre Çin, Şincan Özerk Uygur Bölgesi’ndeki Müslüman halka uzun zamandır sistematik bir baskı politikası uyguluyor, bölgede keyfi gözaltılar yapılıyor, ifade ve din özgürlüğü kısıtlanıyor.(fk) 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |