Aşırı Sağ İtalya’da Aşırı Sağcı Vekillerden Peçe Yasağı Talebi

İtalya’da ülkenin kuzeyindeki Bergamo’da çocuklarını okuldan almaya gelen Müslüman kadınların peçe takmasının yasaklanması istendi.

admin 3 Ekim 2018

İtalya’da hükümet ortaklarından aşırı sağcı Lig Partisinin iki milletvekili, ülkenin kuzeyindeki Bergamo’da çocuklarını okuldan almaya gelen Müslüman kadınların peçe takmasının yasaklanmasını istedi.

İtalyan Ansa ajansının haberine göre, Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini’nin de lideri olduğu aşırı sağcı Lig Partisi milletvekilleri Simona Pergreffi ve Daniele Belotti, Bergamo’da ‘çocuklarını okuldan almaya gelen’ Müslüman kadın velilerin peçe takmasının yasaklanmasını talep etti. İtalyan Anayasa Mahkemesinin aldığı bir karara atıfta bulunan milletvekilleri, Eğitim Bakanı Marco Bussetti’ye bir de mektup gönderdi. Pergreffi ve Belotti, yasak sayesinde okul çalışanlarının çocukları okuldan alan kişilerin kimliğini tespit edebilmesinin sağlanacağını öne sürdü.

Genelge Gönderilmesini Talep Ettiler

Bergamo’daki tüm ilkokul ve ortaokullara ‘okuldaki derslerin bitiminin ardından çocuğu okuldan alırken yüzün kapatılmamış olması ve kimliğin teşhis edilebilir olması’ hususunda bir genelge gönderilmesini talep eden milletvekilleri, bunun da ‘öğrencilerin güvenliği ve korunması ile okul çalışanlarının kendilerini koruyabilmesi’ için yapılması gerektiğini savundu.(AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |