AP AP’nin Tepki Çeken Müslüman Kadınlı Posteri Kaldırılıyor

AP seçimleri öncesi, seçimlere katılımı artırmak için düzenlenen kampanya çerçevesinde parlamento binasına asılan başörtülü mültecinin yer aldığı bir poster tartışma yarattı. AP Başkanı özür diledi, posterin kaldırılacağını açıkladı. 

admin 12 Ekim 2018

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) 8 ay sonra gerçekleştirilecek parlamento seçimleri öncesi, Avrupalı seçmenleri sandığa çekmek için başlattığı “Bu sefer oy veriyorum” başlıklı kampanya çerçevesinde yer verdiği bir poster tartışma yarattı. Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu’nun giriş kapısına asılan başörtülü bir mülteci kadının yer aldığı poster büyük tepki çekti.

AP’nin İngiliz üyesi Sajjad Karim, üzerinde “Göç ile mücadele için birlikte hareket etmeliyiz” ifadelerinin yer aldığı posterin İslamofobik içerikli olduğunu söyledi. Karim, Avrupa Parlamentosu’nun Başkanı Antonio Tajani’ye hitaben kaleme aldığı mektupta, posterin sadece zaten devam eden göç ve iltica konularındaki tartışmaları artırmakla kalmayıp aşırılık yanlılarının oluşturmak istediği klişeleri de desteklediğini söyledi. Irkçılığa Karşı Avrupa Ağı (ENAR) da postere tepki gösterdi. Posterin “Avrupa’ya Müslüman girişini sınırlandırmak için göçle mücadele” çağrısı yaptığı savunuldu.

AP Başkanı Özür Diledi

Artan tepkiler sonrası Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani, amaçlarının AB seçimlerine katılımı artırmak olduğunu kaydetti. Ancak yanlış anlaşılmalara neden olan afiş ile ilgili özür dilediğini duyurdu. Tajani, afişin Brüksel ve Strasbourg’tan kaldırılacağını açıkladı.

AP’nin posteri indirme kararı memnuniyetle karşılanırken, ENAR yetkilisi Michael Privot, posterin asılırken hiçbir AP yetkilisinin resimi sorgulamamasının İslamofobik ve göçmen karşıtı söylemlerin nasıl normalleştiğinin bir göstergesi olduğunu belirtti. Privot, AP seçimleri kampanyasının geri kalanında Avrupa Parlamentosu’nun, böylesi ırkçı posterlere bir daha yer vermeyeceğini de umduklarını aktardı.

AB vatandaşları, AP milletvekilleri ve AB Komisyonu başkanını belirleyecek seçimler içim 23-26 Mayıs 2019’da sandık başına gidecek.(fk)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |