Irkçı saldırı İsveç’te Eczanelerde Müslüman Kadınlara Irkçı Saldırılar Artıyor

İsveç'te ırkçı hakarete maruz kalan başörtülü Müslüman eczacıların sayısında son dönemde büyük artış yaşandığı bildirildi.

admin 22 Ekim 2018

İsveç’te eczanelerde çalışan başörtülü Müslüman kadınlara karşı ırkçı davranış ve söylemlerde büyük artış yaşandığı bildirildi. İsveç devlet televizyonu SVT’nin haberine göre, “Apotek Hjärtat” isimli eczane zincirinin farklı şubelerinde Müslüman kadın çalışanlara ırkçı söylemde bulunan 15 kişi hakkında suç duyurusunda bulunulduğu kaydedildi.

Haberde, Eczane AB isimli şirkette çalışan bir Müslüman kadın için de, ”İğrenç görünüyorsun, başındaki lanet şeyi çıkar.” şeklinde hakaret eden 75 yaşındaki bir kişiye 60 gün hapis cezası verildiği, bunun 30 bin kron (2 bin 900 avro) para cezasına çevrildiği ifade edildi.

“Bu Giysilerle Sen Bizim Ülkeye Yakışmıyorsun”

Irkçı söylemlere maruz kalanlardan Asiya adlı bir kadın da SVT’ye yaptığı açıklamada bir müşterinin kendisine ,”Bu giysilerle sen bizim ülkeye yakışmıyorsun ve ülkemize uyum sağlayamıyorsun.” diye hakaret ettiğini belirterek “Ben bu ülkede iyi bir eğitim aldıktan sonra ve işimde çalışıyorum. Bu ülkeye uygun olmak için daha ne yapmam lazım.” ifadelerini kullandı.

Eczaneler Grubu Sözcüsü Sara Mohammar ise olayların üzücü olduğunu dile getirirken, “Çalışanlar arasında tehdit, ayrımcılık, ırkçı söylemleri önlemek için bir ombudsman grubumuz var. Bu grup müşteriler üzerine pek fazla odaklanamıyor. Çalışanlara karşı özellikle psikiyatri hastalarından sözlü hakaretler oluyor. Bunların ortadan kaldırılması üzerine çalışmalarımız devam ediyor.” diye konuştu. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |