"Geert Wilders"

Twitter’a “Wilders’in Hesabını Dondurun” Başvurusu

Hollanda’da Türk İslam Kültür Dernekleri Federasyonu (TICF), ırkçı Özgürlükler Partisi (PVV) Lideri Geert Wilders’in İslamofobik paylaşımları nedeniyle sosyal medya hesabının dondurulması için Twitter’a başvuruda bulundu.

Fotoğraf: Shutterstock.com

Hollanda Diyanet Vakfı (HDV) çatısı altında görev yapan TICF adına açılan davanın avukatı Hollanda Türk Hukukçular Birliği (THB) Başkanı Ejder Köse, Twitter aracılığıyla Geert Wilders’in İslamofobik paylaşımlarının tüm dünyaya yayılmasının sağlandığını belirtti. Wilders’in Müslümanlara sürekli hakaret ettiğini ve şiddeti meşrulaştırdığını ifade eden Köse, düzenli olarak bu konuda sınırı aştığını söyledi.
Köse, Wilders’in bu yıl mart ayında sosyal medya hesabından, İslamofobik seçim kampanyası filmi paylaştığını ve başvuru üzerine savcılığın Wilders’in yargılanmayacağı yönünde karar verdiğini hatırlatarak, “Bu yüzden Wilders’in İslamofobik saldırılarını durdurmak için başka arayışlar içerisine girdik. Eğer ceza hukuku üzerinden olmuyorsa, biz de o zaman hakkımızı özel hukuk üzerinden ararız” dedi.

“Müslümanlar Kanunlar Tarafından Yeterince Korunmuyor”

Azınlık topluluğunun dinine ve özel hayatına karşı saldırılarda daha fazla korunmaya ihtiyacı olduğunu savunan Köse, Müslümanların Hollanda kanunları tarafından yeteri kadar korunamadığı için bu İslamofobik saldırıyı uluslararası arenaya taşıdıklarını kaydetti. Köse, Twitter’a karşı hukuki prosedürün başlatılacağını belirterek, “Twitter’dan başvuru için ret cevabı gelirse Türkiye, Fas, Pakistan ve Endonezya’da hukuki prosedür başlatılarak suç duyurusunda bulunacağız. Bunu ilk önce Türkiye’de yapacağız. Bu ülkelerde İslamofobik açıklamalar cezalı olduğu için sadece Wilders değil, Twitter da ceza alabilir” diye konuştu.(AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Diğer Gündem Yazıları

Son Yüklenenler