bağımsızlık günü Polonya’da Bağımsızlık Günü’nde Irkçılar Sokaklara Döküldü

Polonya'da ciddi tartışmalara neden olan 11 Kasım Ulusal Bağımsızlık Günü yürüyüşüne çok sayıda aşırı sağcı Neonazi gruplar da katıldı.

admin 12 Kasım 2018

Polonya‘nın bağımsızlığını kazanmasının 100. yıl dönümü dolayısıyla başkent Varşova’da hükümet tarafından düzenlenen resmi programa, aşırı sağcı Neonazi grupların da katılması dikkati çekti. Yaklaşık 200 bin kişinin yer aldığı etkinlikte, Polonya eski Başbakanı ve Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Doland Tusk gibi Avrupa yanlısı siyasilerin yanı sıra çeşitli ülkelerden çok sayıda aşırı sağcı Neonazi grup da bulundu.

Varşova Belediye Başkanı Hanna Gronkiewicz-Waltz’ın 11 Kasım Ulusal Bağımsızlık Günü yürüyüşünü güvenlik gerekçesiyle yasaklaması üzerine Polonya hükümeti tarafından ”hükümet programı” olarak düzenlenen etkinlikte konuşma yapan Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, ülkedeki siyasi bölünmeye işaret etti. Duda, ”Yüzyıl önce Polonyalı yöneticiler ve halk bağımsız devletin kurulabilmesi için ortak hareket edebildiler. Bakış açıları farklıydı ama ortak düşünceye odaklandılar.” diye konuştu.

Polonya’nın AB’deki Konumuna Vurgu

Tusk da Polonya’nın özgürlüğünü elde edebilmek için verdiği tarihi mücadelenin önemini vurguladı. Polonya’nın AB‘nin önemli ülkelerinden biri olduğunun altını çizen Tusk, “Bugün Polonya’da her kim, bizim birleşik Avrupa içindeki güçlü pozisyonumuza karşı bir adım atıyorsa gerçekte Polonya’nın bağımsızlığına karşı bir adım atmış oluyor.” değerlendirmesinde bulundu. Bu arada Neonazi grupların yürüyüşe katılmaları nedeniyle hem muhalefet hem de çok sayıda sol ve liberal oluşum etkinliği protesto ederek hükümetin programına katılmadı.

Varşova Belediye Başkanı Hanna Gronkiewicz-Waltz’ın, 7 Eylül’de Ulusal Bağımsızlık Günü yürüyüşünü güvenlik gerekçesiyle yasaklama kararı alması üzerine Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ve Başbakan Mateusz Morawiecki bir araya gelerek söz konusu yürüyüşü ”hükümet programı” olarak düzenleme kararı almışlardı.

Geçen Yıl Yapılan Yürüyüş Tepkilere Neden Olmuştu

Geçen yıl yapılan, yaklaşık 60 bin kişinin katıldığı yürüyüşte, “İslam değil, laik değil, sadece Katolik Polonya”, “Safkan Polonya”, “Avrupa beyazdır beyaz kalacak” ve “Sieg Heil, Klu Klux Klan, Yahudilerin gücü kırılmalı” yazılı pankartlar taşınması ve sloganlar atılması uluslararası kamuoyunda tepkilere neden olmuştu. Avrupa Parlamentosundaki (AP) Avrupa İçin Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Başkanı Guy Verhofstadt, yürüyüşle ilgili “Binlerce faşist, Neonazi ve ırkçı, Varşova sokaklarında yürüdü.” ifadelerini kullanmıştı.

Prusya, Rusya ve Avusturya tarafından 1795 yılında paylaşılarak işgal edilen ancak 123 yıl aradan sonra 1918’de Versay Antlaşması ile bağımsızlığına yeniden kavuşan Polonya’da her yıl 11 Kasım tarihi Ulusal Bağımsızlık Günü olarak kutlanıyor.(AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |