Almanya Almanya’da Camiye Saldıran Zanlılar Hakim Karşısında

Almanya'nın Ulm kentinde İslam Toplumu Milli Görüş’e bağlı camiye gerçekleştirilen molotof kokteyli saldırının failleri hakim karşısına çıktı.

admin 17 Aralık 2018

Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinin Ulm kentinde İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı’na (IGMG) bağlı camiye yönelik mart ayında gerçekleştirilen molotof kokteyli saldırı ile ilgili mahkeme süreci başladı. 13 Aralık’ta gerçekleştirilen ​ilk duruşmada​ zanlılar, “cinayete teşebbüs” ve “kundaklama” suçlamasıyla hakimin karşısına çıktı. Mahkemede, zanlılardan birinin talimatlarda bulunduğu, diğer ikisinin ise molotof kokteylilerini camiye attıkları kaydedildi.

“İçerde Cemaat Olduğunu Bilerek Molotof Kokteylilerini Attılar”

Savcılıktan yapılan açıklamada ise zanlıların mülteci olarak Almanya’ya geldiği kaydedilirken, iki zanlının olay vaktinde 18 yaşında olduğu için dava sürecine gençlik mahkemesinin bakacağı aktarıldı. Ayrıca savcılığın açıklamasında, kundaklama teşebbüsü sırasında camide 8 kişinin bulunduğuna dikkat çekildi. Zanlıların molotof kokteylilerini bu kişilerin içerde bulunduğunu bilerek attıkları bildirildi.

Savcılık, zanlıların saldırıdan sadece birkaç saat önce Ulm merkez istasyonunda bir protestoya katılarak tren raylarının üstünde bir insan halkası oluşturdukları ve bir hızlı treni acil fren yapmaya zorladıklarını da duyurdu. Sanıkların sonrasında ise Türkiye’nin o sıralar yürüttüğü “Afrin Harekatı” motifi ile Ulm’daki camiyi kundaklamaya çalıştıkları belirtildi.

Tam olarak ne olmuştu?

İslam Toplumu Milli Görüş’e bağlı camiye gece 3 sularında ​kundaklamaya yönelik saldırı​ düzenlenmişti. Çıkan yangın, civar sakinlerinin itfaiyeyi durumdan haberdar etmesi sonucunda yapılan müdahalelerle söndürülmüştü. Olay sonrasında caminin bulunduğu bina çevresinde molotof kokteylileri bulunmuştu. Aradan yaklaşık iki hafta sonra 18 ila 27 yaşları arasında dört kişi yakalanmış ve haklarında soruşturma açılmıştı. (ala)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |