Avusturya Avusturya’da 2018 Son 251 Yılın En Sıcağı Oldu

Meteoroloji ve Jeodinamik Merkez Enstitüsü 2018'in, ölçümlerin yapıldığı 251 yıldaki en sıcak yıl olduğunu açıkladı.

admin 21 Aralık 2018

Avusturya Meteoroloji ve Jeodinamik Merkez Enstitüsü (ZAMG), 2018’in, ölçümlerin yapıldığı 251 yıldaki en sıcak sene olduğunu duyurdu. ZAMG’dan yapılan yazılı açıklamada, 2018’deki ortalama sıcaklığın 251 yılın ortalamasından 1,8 santigrat daha yüksek olduğu belirtildi. Avusturya’nın 251 yıldaki sıcaklık seviyesinin özellikle 1994’den itibaren ciddi oranda artış gösterdiğine işaret edilen açıklamada, 2014’te uzun vadeli ortalamadan 1,7 derece fazla olan sıcaklığın 2018’de bunu da aşarak rekor seviyeye ulaştığı kaydedildi.

Avusturya Tarihinin En Uzun Yazı

Ülkede bu yıl sıcaklığın 25 derecenin üzerine çıktığı günlerin, ortalama bir yıla oranla iki katı fazla olduğu vurgulanan açıklamada, 2018’de 127 yaz gününün yaşandığına, bu sayının Avusturya tarihinde ulaşılan en yüksek seviye olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada, ayrıca yağış oranının genel anlamda yüksek olduğu ülkede bu yıl önceki yıllara kıyasla yağışın yer yer yüzde 40’a varan oranlarda azaldığı belirtildi. Yüksek sıcaklık nedeniyle yağış oranlarında dengesizlik yaşandığı köydedilen açıklamada, kimi bölgelerde çok kısa süreli yoğun yağışların sellere yol açtığı bildirildi.

Polonya’nın Katoviçe kentinde geçen cumartesi sona eren 24. Birleşmiş Milletler (BM) İklim Konferansı’nda  2015’te imzalanan Paris İklim Anlaşması’nın uygulanması için atılması gereken adımlara dair mutabakat sağlanmıştı. İklim değişikliği tehlikesine karşı çevresel ve sosyo-ekonomik direncin güçlendirilmesini hedefleyen Paris Anlaşması, küresel sıcaklık artışını yüzyıl sonuna kadar 2 santigrat derecenin altında tutmayı amaçlıyor. Bu hedefe ulaşmak için petrol, kömür gibi fosil yakıt kullanımının giderek azaltılması ve yenilenebilir enerjiye yönelimi teşvik eden anlaşma, gelişmekte olan ülkelere finansman, teknoloji transferi ve kapasite geliştirme imkanları sağlanmasını öngörüyor.(AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |