ARAKAN UNHCR’dan Hindistan’ın Rohingya Müslümanları Kararına Tepki

Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği, Hindistan’ın bir grup Arakanlı Müslümanı sınır dışı etme kararının üzüntüyle takip edildiğini açıkladı.

admin 8 Ocak 2019

Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği (UNHCR), Hindistan’ın bir grup Arakanlı Müslümanı sınır dışı etmesi ile ilgili açıklama yaptı. UNHCR’den yapılan açıklamada durumun üzüntüyle takip edildiği kaydedildi.

Hindistan’ın üç erkek ve iki kadın Arakanlı Müslümanı sınır dışı etmesinin yankıları sürüyor. Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) internet sitesinden yapılan açıklamada, Hindistan’ın Rohingya mültecilerini geri göndermesinden duyulan üzüntü belirtildi. Hindistan’ın son 3 ayda ikinci kez böyle bir karar uyguladığının hatırlatıldığı açıklamada, geri gönderilen mültecilerin UNHCR’a kayıtlı olduğuna dikkat çekildi.

Hindistan

Hindistan Arakanlı Mültecileri Sınır Dışı Etti

3 Ocak 2019

Komiserlik ayrıca, tekrar edilen taleplere rağmen Hindistan makamlarından konu ile ilgili kendilerine gelen herhangi bir açıklama olmadığını da bildirirken, mültecilerin koşullarının tespiti ve geri dönme kararlarının gönüllüğünü değerlendirmek için bu kişilere yapılacak erişim talepleriyle ilgili de aynı makamlardan bir yanıt alınamadığı ifade edildi. Hindistan’ın geri gönderilmeleri için gerekli şartlar sağlanmamasına rağmen Ekim 2018’de 7 Arakanlı mülteciyi Myanmar’a iade etmesi de yapılan açıklamada yer aldı. 

Ne Olmuştu?

Hindistan yasa dışı yollarla ülkeye girdiklerini tespit ettiğini söylediği 5 Arakanlı Müslümanı gerekli şartlar uygun olmamasına ve tepkilere rağmen ülkelerine geri gönderme kararı aldı. 3’ü erkek 2’si kadın olan bu grup, UNHCR’a kayıtlı olmasına rağmen 2014 senesinden bu yana gözaltında tutuluyordu. Hindistan’da UNHCR’a kayıtlı değişik yerlerde bulunan yaklaşık 18.000 bin Rohingya mültecisi ve sığınmacısı bulunuyor. (eg)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar