Fransa “Hükümet Yeni Ekonomik Önlemler Almazsa Fransa’yı Terk Ederim”

Sarı yeleklilerin öncülerinden Maxime Nicolle, hükümeti iki hafta içinde Fransızlara yönelik yeni ekonomik önlemler almaması durumunda ülkeyi terk etmekle tehdit etti.

admin 31 Ocak 2019

Fransa‘da sarı yeleklilerin öncülerinden Maxime Nicolle, hükümetin iki hafta içinde yeni ekonomik önlemler almaması halinde ülkeyi terk edeceğini duyurdu.

Nicolle, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, hükümetin sarı yelekli ve Fransızlara yönelik aldığı önlemlerin yetersiz kaldığını belirtti. Hükümetin iki hafta içinde ekonomik zorluklar yaşayan tüm vatandaşlara yönelik yeni önlemler almaması halinde Fransa‘yı terk edeceğini ifade eden Nicolle, bu durumda iade anlaşmasının olmadığı bir ülkeye iltica talebinde bulunacağı ve mücadelesini orada sürdüreceğini ifade etti. Nicolle, bu konuda Birleşmiş Milletler üyesi ülkelerden yardım isteyeceğini vurguladı. Hükümetin ekonomik ve siyasi politikalarını eleştiren Nicolle, cumartesi yeniden sokağa çıkacağını duyurdu.

Nicolle, geçen hafta Bordeaux’da düzenlenen gösteride polisin ikazlarına rağmen protestocuları da teşvik ederek eylemi sürdürdüğü gerekçesiyle gözaltına alınmış daha sonra serbest bırakılmıştı.

FRANSA

Kim Bu Fransa’yı Sarsan Sarı Yelekliler?

6 Ocak 2019

11 Kişi Hayatını Kaybetti

Fransa‘da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım 2018’de başlayan ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine isyana ve öfkeye dönüşen sarı yeleklilerin eylemleri, ülkede son yılların en şiddetli protestosu haline geldi.

Gösterilerde 11 kişi hayatını kaybetti, 2 binden fazla kişi yaralandı, yaklaşık 6 bin kişi gözaltına alındı, binden fazla kişi hapis cezasına çarptırıldı. Polisle eylemcilerin zaman zaman çatıştığı protestolarda, eylemciler kamu kurumlarına saldırmış, mağazaları yağmalamış, araçları ve çöp bidonları yakmıştı. Olaylar üzerine polisin göstericilere müdahalesi sert olmuştu.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |