'DOĞU TÜRKİSTAN'

Çin’in Uygurlara Yönelik Politikaları Protesto Edildi

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki insan hakları ihlalleri, İslam Toplumu Millî Görüş tarafından başta Avrupa olmak üzere dünyanın birçok noktasında düzenlenen gösterilerle protesto edildi.

Uygur Türklerine yönelik politikalara karşı protesto

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki insan hakları ihlalleri, dünyanın çeşitli ülkelerindeki Çin büyükelçilikleri ve konsoloslukları önünde okunan bildiriyle protesto edildi. Genel merkezi Almanya’nın Köln kentinde olan İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) teşkilatının “Doğu Türkistan için direniş, insanlık için diriliş” sloganıyla organize ettiği gösterilerde, Çin’in insan hakları ihlalleri protesto edilerek “Uygur Türklerinin yanındayız” mesajı verildi. 

IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün, Çin’in Düsseldorf Başkonsolosluğu önünde düzenlenen gösteriye katıldı. Uygur Türklerine destek vermek için yapılan aksiyonun önemine değinen Ergün, “Bu duruş zulme dur duruşudur, bu duruş mazlumun yanında olma duruşudur. Bu duruş hakkın, doğrunun, iyiliğin güzelin, adaletin yanında olma duruşudur. Bu duruş, zulmün, yanlışın eğrinin, kötünün karşısında olma duruşudur. Bu duruş Hz. İbrahimin yanında olma duruşudur. Bu duruş Nemrutun karşısında olma duruşudur.”ifadelerini kullandı.

“Bu Zulme Sessiz Kalmalarını İstemiyoruz”

Bu zulmün ebediyen payidar olmayacağına dikkat çeken Ergün, “Sizler var oldukça, siz hak dedikçe, adalet dedikçe, siz hukukun üstünlüğü dedikçe dünya bunu mutlaka kayıt altına alacaktır.”dedi. Kemal Ergün sözlerini şu şekilde sürdürdü; “İslam ülkeleri başta olmak üze, yaşamış olduğumuz Almanya’da Avrupa ülkelerinde, vatandaşı olduğumuz bu ülkelerdende bu zulme sessiz kalmalarını asla istemiyoruz. Bu zulüm karşısında duyarlı olmaya onları çağırıyoruz. İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatları olarak dünyanın bütün başkanlarına, başbakanlarına, devlet başkanlarına mektuplar gönderdik bu zulme sessiz kalmayın dedik, bu zulmü ticaretinizin arkasına atmayın dedik.”. Yağmura rağmen yaklaşık 500 kişinin katıldığı Düsseldorf’daki gösteriye Uygur Türkleri de katılarak destek verdi. 

Almanya’nın başkenti Berlin’de Çin Büyükelçiliği önünde düzenlenen ve yüzlerce kişinin katıldığı gösteride ise, Almanca, Türkçe ve İngilizce “Uyguların öldürülmesini durdurun”, “Doğu Türkistan’a özgürlük”, “Zulmü durdurun” şeklinde dövizler taşındı. Türk, “Doğu Türkistan” ve Alman bayraklarının taşındığı gösteride Kuran-ı Kerim okundu ve dualar edildi. Gösteride okunan bildiride Çin yönetiminin Uygurlara yönelik baskılara son vermesi talep edildi. Dünya Uygurlar Kurultayı Berlin Temsilcisi Gayuv Kurban’ın Sincan Uygur Özerk Bölgesi‘ndeki durumu anlatan bir konuşma yaptığı gösteriye çeşitli sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de katıldı. 

Almanya’nın Frankfurt kentindeki Çin Başkonsolosluğu önünde düzenlenen gösteriye yaklaşık 350 kişi katıldı. Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan protesto gösterisinde IGMG Hessen Bölge Başkanı Bilal Kaçmaz ile Rhein-Necker-Saar Bölge Başkanı Şerif Aslan  konuşma yaptı. Frankfurt’daki gösteri basın bildirisinin okunmasıyla sona erdi.

Danimarka’daki Gösteriye Diğer Türk Dernekleri Destek Verdi

Danimarka İslam Toplumu (DİT) tarafından, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ın Hellerup semtinde bulunan Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği önünde organize edilen gösteriye, Danimarka’da faaliyet gösteren Türk derneklerinin temsilcilerinin yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. DİT Başkanı Mustafa İncikli, toplanan kalabalığa  konuşma yaparken, basın bildirisi Danca ve Türkçe olarak okundu. Sloganların atılmadığı gösteride, Uygurlara uyguladığı baskılardan dolayı Çin hükümetini protesto etti. Kopenhag polisinin yoğun güvenlik önlemleri aldığı ve yağmurlu bir havada yapılan gösteri yaklaşık 1 saat sürdü.

Hollanda’da Polis Geniş Güvenlik Önlemi Aldı

Hollanda’nın Den Haag kentindeki Çin Büyükelçiliği önünde yapılan gösteriye aralarında Uygurların da bulunduğu yaklaşık 250 kişi katıldı. Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan gösteride “Doğu Türkistan” ve Türk bayrakları dalgalandı. Yağmur altında yapılan gösteride, Çin’in kınandığı bildiri Türkçe ve Hollandaca okundu. Gösteride polis geniş güvenlik önlemi aldı.

İngiltere’deki Gösteriden AB’ye Uygur Çağrısı

İslam Toplumu Milli Görüş İngiltere, Çin’in Londra Büyükelçiliği önününde bu ülkenin Uygur Türklerine yönelik uygulamalarını protesto etti. Yaklaşık 100 kişinin katıldığı gösteride, eylemciler, “Doğu Türkistan’a özgürlük,” “Uygurları öldürmeye son ver” yazılı dövizler taşındı. Çin’deki toplama kamplarına karşı pankart açılan gösteride, Avrupa Birliği’ne de bu konuda sesini yükseltmesi için çağrıda bulunuldu.

Avusturya’da Çin Karşıtı Gösteri

Avusturya’nın başkenti Viyana’daki Çin Büyükelçiliği önünde toplanan çok sayıda gösterici, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki insan hakları ihlalleri protesto etti. Avusturya İslam Federasyonu tarafından düzenlenen gösteride, “Uygur için özgürlük”, “Uygur’da zulme hayır”, Uygur’da katliamlara son verilsin” yazılı pankartlar açıldı. Okunan basın açıklamasının ardından gösteri sona erdi.

Protestoların Yapıldığı Yerler

Protesto gösterileri 2- 5 Şubat’ta Avustralya’nın Melbourne, ABD’nin New York, Almanya’nın Berlin, Düsseldorf, Hamburg, Frankfurt, Münih, Belçika’nın Brüksel, Bosna-Hersek’in Saraybosna, Danimarka’nın Kopenhag, Hollanda’nın Den Haag, Norveç’in Oslo, Avusturya’nın Viyana, İngiltere’nin Londra, Fransa’nın Paris, Lyon, Marsilya, Strazburg, İsviçre’nin Zürih ve İsveç’in Stokholm kentlerinde düzenleniyor.

Etkinliklerin yapıldığı gün ayrıca sosyal medyada “#UygurlaraÖzgürlük”, “#DTurkistanaOzgurluk” gibi etiketlerin yanı sıra protestonun yapıldığı ülkenin yerel dilinde açılan etiketlerle çeşitli görseller ve izlenimler paylaşılıyor.

Çin’e Uluslararası Alanlardan Tepkiler

Çinli insan hakları kuruluşları, Sincan’da “yeniden eğitim” gerekçesiyle milyonlarca Uygur’un toplama kamplarında tutulduğunu bir süredir uluslararası toplumun gündemine getirmeye çalışıyordu. BM Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi’nin Çin’de ayrımcılığa uğrayan topluluklarla ilgili İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlediği toplantıya katılan insan hakları kuruluşları, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yerel yöneticilerin siyasi olarak sakıncalı tutumlar içinde olduğunu iddia ettiği bireyleri siyasi eğitim merkezlerinde alıkoyduğunu öne sürmüştü. Örgüt temsilcileri, toplantıda yaptıkları sunumlarda, herhangi bir yargı kararına dayanmadan hürriyetinden alıkonulan kişi sayısının 3 milyonu bulduğunu iddia etmişti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) bir süre önce yayımladığı raporda, son iki yılda Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde çok sayıda kişinin “önleyici polisiye tedbiri” adı altında suçsuz yere alıkonulduğu ve siyasi açıdan tehlikeli olarak değerlendirilen bireylerin herhangi bir yargı kararı olmaksızın “siyasi eğitim merkezleri” denilen gözaltı merkezlerine gönderildiği iddialarına yer vermişti.​

Avrupa Birliği (AB), Çin ile yapılan İnsan Hakları Diyaloğu toplantısında Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki “siyasi eğitim merkezleri”nin endişe kaynağı olduğunu vurgulamıştı.​

Eğitim kamplarının varlığı konusunda yurt dışından gelen sert eleştirilere yanıt veren Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüleri, farklı dönemlerde bu kampların varlığını kesin dille yalanlayan açıklamalarda bulunmuştu. Pekin yönetimi söz konusu kampların “mesleki eğitim” için kullanıldığını ileri sürüyor. (P, AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler