Federal İş Ajansı Açıkladı Almanya’da 3,4 Milyon Kişi Ek İşte Çalışarak Geçimini Sağlıyor

Almanya'da açıklanan Federal İş Ajansı verilerine göre ülkede 3,4 milyon kişi ek işte çalışıyor. Bunun en büyük nedeninin ise birçok kişinin tek işle geçimini sağlayamaması olduğu kaydedildi.

admin 4 Şubat 2019

Almanya’da ek işle meşgul olan insanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Sol Parti (Die Linke)’nin başvurusu sonrası, her yılın ortasında Federal İş Ajansı (Bundesagentur für Arbeit) tarafından toplanan veriler kamuoyuyla paylaşıldı. 2018 verilerine bakıldığında son 15 yıl içerisinde Almanya’da ek işte çalışanların sayısının sabit bir artışla 1,4 milyondan 3,4 milyona yükseldiği gözlemlendi. Son 1 yıl içerisinde de ek iş yapanların sayısının 150 bin kişi arttığı duyuruldu.

Bu durumda olan çoğu kişi (2,9 Milyon), bir sigortalı işin yanında en az bir ek iş ile meşgul olurken, 330 bin kişi ise iki sigortalı işte aynı anda çalışıyor. Başvuruda bulunan Sol Parti İş Politikaları Sözcüsü Sabine Zimmermann, “Gittikçe daha fazla işçi tek işle geçimini sağlayamıyor. Ek iş yapmak zorunda kalan 3,4 milyon çalışanın neredeyse tamamı boş vakitlerini doldurmak için değil, maddi ihtiyaçtan dolayı ek iş yapıyor.” dedi.

İşinde Az Kazananlar Ek İşe Yöneliyor

Ayrıca, Federal İş Ajansı’na bağlı İş Piyasayı ve Meslek Araştırma Enstitüsü (Institut für Arbeitsmarkt- und Berufsforschung) ek işle meşgul olanların ana mesleklerinde, ek işi olmayanlara göre ortalama olarak daha az gelir elde ettiğini açıkladı. İfadeye göre, ek işi olanlar olmayanlara göre ana mesleklerinde ortalama 570 Avro daha az kazanıyor. Dolayısıyla, ek işi olanların birçoğunun maddi ihtiyaçtan dolayı ek işe başvurduğu vurgulanıyor. (ala)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |