Amerika IGMG’den Beyaz Saray Önünde Uygur Türklerine Destek Gösterisi

Beyaz Saray önünde toplanan bir grup Türk vatandaşı, Çin yönetiminin Uygur Türklerine uyguladığı baskıcı politikalara karşı çıktı.

admin 21 Şubat 2019

Çin‘in, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki insan hakları ihlalleri, ABD’de Beyaz Saray önünde protesto edildi. İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatınca (IGMG) organize edilen gösteride, Çin’in insan hakları ihlalleri protesto edilerek, “Uygur Türklerinin yanındayız” mesajı verildi.

Gösteride konuşan İGMG Washington Şubesi Eğitim Başkanı Nurullah Işık, Çin hükümetinden Uygur Türklerine ve bölgedeki Müslümanlara uyguladığı baskıcı politikaları sonlandırması çağrısında bulundu. Işık şöyle konuştu: “Bugün burada Çin’in Sincan eyaleti olarak bilinen Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerini protesto etmek için toplandık. Doğu Türkistan‘a, özellikle Uygur asıllı Müslümanların yaşadığı acılara, sözde eğitim kamplarına ve dini özgürlüklerinin kısıtlanmasına dikkat çekmek için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Çin hükümetinden, din ve vicdan özgürlüğünü içeren tüm insan haklarını garanti altına almasını, din eğitimi ve ibadetlerin yerine getirilmesindeki engelleme ve kısıtlamaları kaldırılmasını talep ediyoruz.”

Uygur Türklerinin konulduğu toplu ve zorunlu eğitim kamplarına da dikkati çeken Işık, bu kampların kapatılması ve bölgeden çıkarılan yeraltı kaynak gelirlerinin bölge halkının refahı için kullanılması gerektiğini de ifade etti. Işık, başta Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere diğer ülke ve uluslararası kuruluşlardan, Çin hükümetinin bu politikalarını değiştirmesi için gerekli yaptırımları uygulamasını beklediklerini belirtti.

Doğu Türkistan gösterisi Beyaz Dündar

Uluslararası Toplumdan Çin’e Çağrılar

Dünya genelinde çok sayıda hükümet, uluslararası örgüt ve sivil toplum kuruluşu, Çin’in Uygur Türklerine yönelik uygulamalarına tepki gösteriyor.

Avrupa Birliği (AB), Çin ile geçen yıl temmuzda başkent Pekin’de yaptığı İnsan Hakları Diyaloğu toplantısının ardından, insan hakları savunucuları, dini inançları nedeniyle zulüm gören kişiler ve ifade özgürlüğü ile temel insan haklarına aykırı şekilde hapsedilen Tibetlilerin ve Uygurların serbest bırakılmasını istemişti. ABD Kongresi’nde görüşülmeye devam eden bir yasa tasarısı, 1 milyondan fazla Uygur Türkünün maruz kaldığı ağır insan hakları ihlallerinden dolayı Amerikan yönetiminin Çin’e yaptırım uygulamasını talep ediyor.

BM Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi, 30 Ağustos 2018 tarihli raporunda, kamplarda 1 milyondan fazla Uygur’un alıkonulduğuna ilişkin tahminler yapıldığını kayıtlara geçirmiş ve uygulamanın ürkütücü boyutlara ulaştığını vurgulamıştı. Avrupa Parlamentosu da geçen yıl ekim ayında kabul ettiği kararla, toplama kamplarının derhal kapatılıp alıkonulan kişilerin serbest bırakılmasını istemişti.

Uluslararası Af Örgütü, İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) ve çok sayıda uluslararası sivil toplum kuruluşu, ağır hak ihlallerine maruz kalan en az 1 milyon civarında Uygur Türkünün durumunu görüşmesi, bölgeye gözlemci heyet göndermesi ve gerçekleri ortaya çıkarması için BM İnsan Hakları Konseyi’ne çağrı yapmıştı.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |