Avrupa AB’de Yabancıların En Fakir Olduğu Ülke Belçika

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerdeki yabancıların yüzde 41,2'si yoksulluk riski altında yaşıyor. Yabancıların yoksulluk oranının en yüksek olduğu AB ülkesi Belçika.

admin 22 Şubat 2019

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), AB üyesi ülkelerde 2017 yılında yoksulluk riski altında yaşayan vatandaşlara ilişkin verileri yayımladı. Buna göre, kendi ülkesinde yaşayan AB vatandaşlarının yoksulluk ortalaması yüzde 15,3 olurken, başka bir üye ülkede yaşayan AB vatandaşlarının yoksulluk oranı yüzde 21,9 seviyesinde gerçekleşti.

Yabancıların AB ülkelerindeki yoksulluk oranı yüzde 41,2 oldu. Böylece AB ülkelerinde yoksulluk oranı en yüksek olanlar, 3’üncü ülke vatandaşları olarak belirlendi. Yabancıların yoksulluk oranının en yüksek olduğu AB ülkesi Belçika olarak kayıtlara geçti. Yoksulluk oranı Belçika’da yüzde 55,5, İspanya’da yüzde 51,5, Hırvatistan’da yüzde 47,9, İsveç’te yüzde 47,7 ve Fransa’da yüzde 45,3 seviyesini buldu.

“Düşük Maaş, İstismar, Mobbing Gibi Haksız Uygulamalara Maruz Kalıyorlar”

Avrupa Irkçılıkla Mücadele Ağı ENAR tarafından daha önce yapılan açıklamada, Avrupa’da var olan yabancı düşmanlığı ile kurumsal ve bireysel ırkçılık nedeniyle, göçmenlerin Avrupa iş piyasasında düşük maaş, istismar, mobbing vb. gibi haksız uygulamalara maruz kaldıkları kaydedilmişti. Ekonomik uyumun aynı zamanda sosyal uyumun da önemli bir bileşeni olduğu, bu sebeple iş gücü piyasasına erişim noktasında maruz kalınan ayrımcılığın toplumsal entegrasyonun önünde güçlü bir bariyer teşkil ettiği kaydedilmişti.(P,AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |