Kur'an-ı Kerim Tilavet Yarışması Almanya’da 15. Kur’an-ı Kerim Tilavet Yarışması Coşkusu

Almanya'da İslam Toplumu Milli Görüş Kadınlar Teşkilatı İrşad Başkanlığınca düzenlenen "15. Kur'an-ı Kerim Tilavet Yarışması" büyük coşkuya sahne oldu.

admin 25 Şubat 2019

Almanya’nın Ludwigshafen kentinde İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Kadınlar Teşkilatı İrşad Başkanlığınca “15. Kur’an-ı Kerim Tilavet Yarışması” düzenlendi.

Friedrich-Ebert Salonu’nda düzenlenen programı, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelen yaklaşık 3 bin kişi izledi. Geçen yılın birincisi Gülsüm Nur Yalçın’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan yarışmayı, büyükler kategorisinde Hamburg’dan Ayşenur Şaplak kazandı. Württemberg’den Kübra Aslan ikinci, Belçika’dan Dilara Çelik üçüncü, Güney Hessen’den Azize Rümeysa Ergün dördüncü oldu. Küçükler kategorisinde ise Rhein-Neckar-Saar Bölgesi’nden Gülsüm Özdemir birinci, Württemberg’den Rabia Aslan ikinci, Kuzey Hessen’den Rümeysa Kuş üçüncü, Bremen’den Betül Akbaş dördüncü seçildi.

“Bu Yarışmaya Katılan Her Yarışmacımız Bizim Birincimizdir”

IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün, burada yaptığı konuşmada, kadınıyla erkeğiyle tüm teşkilat olarak bu dünyanın yaşanabilir bir dünya olması için gayret ettiklerini söyledi. Ergün, “Bu dünyalık yaptığımız çalışmalar mutlaka geride kalacak. Ahiret için yaptığımız çalışmalar bizimle olacak. Bu yarışmaya katılan her yarışmacımız bizim birincimizdir.” dedi. Kemal Ergün sözlerini şu şekilde sürdürdü: “İman kapıdır, ancak imanı eyleme dönüştürmek medeniyetin ta kendisidir. Onun için İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatları’nın fertleri imanı eyleme dönüştüren mücahitlerin oluşturduğu İslami bir cemaattir. Hayat inandığımız değerleri başta kendi nefsimizde, ailelerimizde, yaşamış olduğumuz bu toplumda, coğrafyada, dünyada anlatabilmek, aktarabilmek, tatbik edebilmek, tatbik ettirebilmekten ibarettir.”

“Kur’an İle Tek Ses Olmaya Geldik”

IGMG Kadınlar Teşkilatı Başkanı Handan Yazıcı da “Bugün buraya, Kur’an-ı ilmek ilmek yüreklerimize işlemeye geldik. Bugün buraya ‘Elbette onu biz indirdik kıyamete kadar da biz koruyacağız.’ ayetinin üzerinde tecelli ettiği hafizelerimizin gönülleriyle buluşmaya geldik, bugün buraya Kur’an ile tek yürek, Kur’an ile tek nefes, Kur’an ile tek ses olmaya geldik.” ifadesini kullandı.

Yazıcı, “IGMG Kadınlar Teşkilatı bu bilinçle, Kur’an aşkı yüreklere ilmek ilmek işlensin diye yıllardır Kur’an yolunda sürdürdüğü hizmetleri Kur’an Tilavet Yarışmaları ile süslüyor. Derdi olanın davası vardır. Davası olanın idealleri vardır. İşte bu dertle camiler, eğitim merkezleri, hafızlık kurumları inşa ettik ve bu camilerde, eğitim merkezlerinde Allah’ın kelamını okuyan, hatta onu hıfz eden yavrularımızı yetiştirdik.” diye konuştu.

Görme engelliler için düzenlenen kursa katılan Kübra Nur Binek’in Braille alfabesiyle Kur’an okuduğu yarışmada, hafızlığını tamamlamış 14 genç kız için hafızlık merasimi yapıldı.(P,AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |