Irkçılık Karşıtı Gösteri İsveç’te Parlamento Önünde ”Irkçılığa Karşı Dur” Gösterisi

Başkent Stockholm'deki İsveç Parlamentosu'nun önünde ırkçılık ve ayrımcılığa karşı gösteri düzenlendi. Aynı bölgede karşı gösteri yapan aşırı sağcı İskandinavya Federasyonuna bağlı bir grup da İsveç medyasını hedef alan sloganlar attı.

admin 25 Şubat 2019

İsveç‘in başkenti Stockholm’de, Stockholm Anti Faşist Derneğince ırkçılık ve ayrımcılığa karşı gösteri düzenlendi. Çok sayıda İsveçli aktivistin desteklediği gösteri kapsamında, İsveç Parlamentosu önünde toplanan grup, ”Caddelerimizde ırkçı istemiyoruz” sloganı attı. Göstericiler ellerinde ”Hep beraber ırkçılığa hayır”, ”Irkçılığa karşı dur”, ”Gençler ırkçıların karşısında” yazılı pankartlar taşıdı.

”Şiddete, Savaşa, Irkçılığa, İslamofobiye ve Antisemitizme Hayır”

Ship to Gaza Derneği üyesi ve aktivist Dror Feiler, yaptığı açıklamada, “İskandinavya Federasyonu” adı altında neo-Nazi grupların sokaklarda gösteri yapmasına karşı olduklarını belirtti. Feiller, ”Şiddete, savaşa, ırkçılığa, İslamofobiye ve antisemitizme ‘hayır’ mesajları veriyoruz. Irkçı grupların yalan propagandaları ülkedeki göçmen ve farklı etnik grupları hedef alıyor.” dedi.

Öte yandan aynı bölgede karşı gösteri yapan aşırı sağcı İskandinavya Federasyonuna bağlı bir grup da İsveç medyasını hedef alan sloganlar attı. İki grup arasında zaman zaman gerginlik yaşanırken, polisin önlemleri sonucu olay çıkmadı.

İslamofobi

İsveç'te Camileri Hedef Alan Saldırılar 10 Kat Arttı

12 Haziran 2018

“İslamofobi Normalleşti”

İsveç Uppsala Üniversitesi tarafından geçtiğimiz haftalarda açıklanan İslamofobi ile ilgili araştırma çarpıcı sonuçları ortay koymuştu. Uppsala Üniversitesi bünyesindeki Kültürlerarası Irkçılık Araştırma Merkezi (CEMFOR) Başkanı Prof. Dr. Mattias Gardell tarafından yapılan açıklamada, İsveç’te Müslümanları hedef alan ırkçı saldırıların çok arttığını açıklamıştı. Garcell, “Müslümanlara karşı yeni bir ırkçı saldırı var. Buna ‘İslamofobi’ diyoruz. Bu da şaşırtıcı şekilde normalleşti.” ifadelerini kullandı.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |