'Irkçılık Karşıtı Gösteri'

İsveç’te Parlamento Önünde ”Irkçılığa Karşı Dur” Gösterisi

Başkent Stockholm'deki İsveç Parlamentosu'nun önünde ırkçılık ve ayrımcılığa karşı gösteri düzenlendi. Aynı bölgede karşı gösteri yapan aşırı sağcı İskandinavya Federasyonuna bağlı bir grup da İsveç medyasını hedef alan sloganlar attı.

Aşırı sağ karşıtı gösteri, İsveç@ AA değişiklikler: Perspektif

İsveç‘in başkenti Stockholm’de, Stockholm Anti Faşist Derneğince ırkçılık ve ayrımcılığa karşı gösteri düzenlendi. Çok sayıda İsveçli aktivistin desteklediği gösteri kapsamında, İsveç Parlamentosu önünde toplanan grup, ”Caddelerimizde ırkçı istemiyoruz” sloganı attı. Göstericiler ellerinde ”Hep beraber ırkçılığa hayır”, ”Irkçılığa karşı dur”, ”Gençler ırkçıların karşısında” yazılı pankartlar taşıdı.

”Şiddete, Savaşa, Irkçılığa, İslamofobiye ve Antisemitizme Hayır”

Ship to Gaza Derneği üyesi ve aktivist Dror Feiler, yaptığı açıklamada, “İskandinavya Federasyonu” adı altında neo-Nazi grupların sokaklarda gösteri yapmasına karşı olduklarını belirtti. Feiller, ”Şiddete, savaşa, ırkçılığa, İslamofobiye ve antisemitizme ‘hayır’ mesajları veriyoruz. Irkçı grupların yalan propagandaları ülkedeki göçmen ve farklı etnik grupları hedef alıyor.” dedi.

Öte yandan aynı bölgede karşı gösteri yapan aşırı sağcı İskandinavya Federasyonuna bağlı bir grup da İsveç medyasını hedef alan sloganlar attı. İki grup arasında zaman zaman gerginlik yaşanırken, polisin önlemleri sonucu olay çıkmadı.

“İslamofobi Normalleşti”

İsveç Uppsala Üniversitesi tarafından geçtiğimiz haftalarda açıklanan İslamofobi ile ilgili araştırma çarpıcı sonuçları ortay koymuştu. Uppsala Üniversitesi bünyesindeki Kültürlerarası Irkçılık Araştırma Merkezi (CEMFOR) Başkanı Prof. Dr. Mattias Gardell tarafından yapılan açıklamada, İsveç’te Müslümanları hedef alan ırkçı saldırıların çok arttığını açıklamıştı. Garcell, “Müslümanlara karşı yeni bir ırkçı saldırı var. Buna ‘İslamofobi’ diyoruz. Bu da şaşırtıcı şekilde normalleşti.” ifadelerini kullandı.(AA,P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler