Cami Saldırısı Hollanda’da Cami Kundaklayan Zanlının Temyiz Başvurusu Reddedildi

Hollanda'da Yargıtay, 3 yıl önce çoğunlukla Fas kökenlilerin gittiği bir camiyi molotofkokteyli atarak kundaklamaktan dolayı ceza alan zanlılardan birinin temyiz başvurusunu reddetti. 

admin 25 Şubat 2019

Hollanda‘da Yargıtay’dan yapılan açıklamada, 3 yıl önce çoğunlukla Fas kökenlilerin gittiği bir camiyi molotof kokteyli atarak kundaklamaktan dolayı ceza alan 5 zanlıdan birinin avukatının yeni bir dosya sunmaması nedeniyle temyiz başvurusunun reddedildiği duyuruldu. Açıklamada, temyiz başvurusunda bulunan diğer iki kişiyle ilgili kararın ise 12 Mart’ta verileceği ifade edildi.

Hollanda’da Camiye Yapılan “Terör Saldırısı”

Hollanda‘nın Enschede kentinde çoğunlukla Fas kökenlilerin gittiği bir cami, 3 yıl önce içeride insanların da bulunduğu anda molotofkokteyli atılarak kundaklanmıştı. Kundaklanma sonucu camide hasar oluşmuştu. Hollanda mahkemesi, ülkede ilk defa camiye yapılan bir saldırıyı “terör saldırısı” olarak kabul etmiş ve olayla ilgili yakalanan 5 kişi hakkında 4 yıl hapis kararı vermişti.

Hollanda‘da Arnhem-Leeuwarden Yüksek Mahkemesi, geçen yıl, kundaklamanın daha önce verilen karardaki gibi “terör saldırısı” kapsamına girdiğini ancak saldırıda insan hayatı tehlikesi olmadığını gerekçe göstererek ceza indirimine karar verildiğini belirtmişti.

Mahkemece, 2016’da 4 yıl hapse mahkum edilen 4 zanlıdan ikisinin cezası 3 yıla, diğer ikisinin ise 2,5 yıla indirilmişti. Başka bir mahkemede 4 yıl ceza alan beşinci zanlının ise yüksek mahkemeye başvurmadığı kaydedilmişti. Yüksek Mahkemenin kararından sonra zanlılardan üçü Hollanda Yargıtayı’na temyiz başvurusunda bulunmuştu.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |