'Cami Saldırısı'

Hollanda’da Cami Kundaklayan Zanlının Temyiz Başvurusu Reddedildi

Hollanda'da Yargıtay, 3 yıl önce çoğunlukla Fas kökenlilerin gittiği bir camiyi molotofkokteyli atarak kundaklamaktan dolayı ceza alan zanlılardan birinin temyiz başvurusunu reddetti. 

@ Shutterstock.com değişiklikler: Perspektif

Hollanda‘da Yargıtay’dan yapılan açıklamada, 3 yıl önce çoğunlukla Fas kökenlilerin gittiği bir camiyi molotof kokteyli atarak kundaklamaktan dolayı ceza alan 5 zanlıdan birinin avukatının yeni bir dosya sunmaması nedeniyle temyiz başvurusunun reddedildiği duyuruldu. Açıklamada, temyiz başvurusunda bulunan diğer iki kişiyle ilgili kararın ise 12 Mart’ta verileceği ifade edildi.

Hollanda’da Camiye Yapılan “Terör Saldırısı”

Hollanda‘nın Enschede kentinde çoğunlukla Fas kökenlilerin gittiği bir cami, 3 yıl önce içeride insanların da bulunduğu anda molotofkokteyli atılarak kundaklanmıştı. Kundaklanma sonucu camide hasar oluşmuştu. Hollanda mahkemesi, ülkede ilk defa camiye yapılan bir saldırıyı “terör saldırısı” olarak kabul etmiş ve olayla ilgili yakalanan 5 kişi hakkında 4 yıl hapis kararı vermişti.

Hollanda‘da Arnhem-Leeuwarden Yüksek Mahkemesi, geçen yıl, kundaklamanın daha önce verilen karardaki gibi “terör saldırısı” kapsamına girdiğini ancak saldırıda insan hayatı tehlikesi olmadığını gerekçe göstererek ceza indirimine karar verildiğini belirtmişti.

Mahkemece, 2016’da 4 yıl hapse mahkum edilen 4 zanlıdan ikisinin cezası 3 yıla, diğer ikisinin ise 2,5 yıla indirilmişti. Başka bir mahkemede 4 yıl ceza alan beşinci zanlının ise yüksek mahkemeye başvurmadığı kaydedilmişti. Yüksek Mahkemenin kararından sonra zanlılardan üçü Hollanda Yargıtayı’na temyiz başvurusunda bulunmuştu.(AA,P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler